Tanjug
Priština dobila poklon umesto sankcija

Ambasadori zemalja članica Evropske unije usaglasili su pregovarački mandat Saveta EU o viznoj liberalizaciji za Kosovo. Prema saopštenju iz EU, na osnovu ovog dogovora, češko Predsedništvo će započeti pregovore sa Evropskim parlamentom, a izuzeće od viznog zahteva primenjivalo bi se od datuma početka rada Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije – najkasnije do 1. januara 2024.

I dok Jan Lipavski, ministar inostranih poslova Češke, čija zemlja predsedava Evropskom unijom, tvrdi da ta odluka predstavlja “važan korak ka putovanju bez viza za Kosovo”, čime se omogućava Kosovu da “ojača graničnu kontrolu, upravljanje migracijama i bezbednost”.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ističe da je Priština još jednom “nagrađena za svoju nekonstruktivnost i jednostrane poteze”.

Loša poruka

– To su indikatori da otkrijete ko je čiji miljenik. Ovde se jasno vidi da je Priština njihovo čedo i bez obzira na to koliko neko voli istinu, pravdu i principe, oni uvek traže to što je njihovo. Za nas je to veoma loša poruka, jer se time pokazuje da su dvostruki standardi veoma prisutni – istakao je šef srpske diplomatije.

Dačić je upozorio i da Srbija faktički ne može da spreči apliciranje Prištine za članstvo za status kandidata u EU zato što ni sama nije deo EU.

– Mi nismo članovi EU, države članice glasaju za to, a njih pet ne priznaju Kosovo i Mađarska koja priznaje, ali je rekla da neće glasati za prijem Kosova. Priština će ići na formulaciju da to nema veze sa statusom, već da hoće da dobiju status kandidata, a posle da se razgovara. Ako tako urade, ubiće pregovore. Jer o čemu da pregovaramo ako im priznate status kandidata, to znači da ste ih priznali i kao državu – kazao je Dačić.

Korak unazad

Vladislav Jovanović, nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije ocenjuje da je odluka Saveta Evrope za viznu liberalizaciju – korak u negativnom pravcu.

– Kosovo nije legalno, međunarodno priznata država koju su zapadne sile same stvorile i po svaku cenu hoće da je uguraju u međunarodne organizacije kako bi naterale Srbiju da potom prihvati svršen čin i zapravo se priključi tom nasilju protiv sopstvenog suvereniteta i integriteta – ističe Jovanović.

Ipak, prema rečima ovog iskusnog srpskog diplomate, pogrešna je percepcija da Evropska unija na ovaj način nagrađuje Kosovo.

– Moramo shvatiti da Kosovo sa Kurtijem na čelu nisu nikakav poseban, a najmanje opozicioni igrač prema Evropskoj uniji i SAD. Kurti je samo jedno od njihovih sredstava, jedna vrsta agenta provokatora čija je uloga da Srbiju neprekidno izaziva i izvlači iz principijelnih pozicija i natera na neke riskantne poteze koje bi zapad odmah proglasio kao agresiju. Kurti dakle ne radi ništa bez dogovora sa EU i SAD, već je zapravo poslušan igrač koji je stavljen na prvu liniju izazivanja Srbije. U tom svetlu treba posmatrati i odluku o viznoj liberalizaciji nepostojeće države – zaključuje Vladislav Jovanović.

Mnogo oštriji je nekadašnji predsednik privremenog Izvršnog veća Kosova Zoran Anđelković.

– Ovo nije ni prvi, ali neće biti ni poslednji put da Evropska unija i Zapad nagrađuje Kosovo za sve ono što oni ne žele ili odbiju da urade. Kada su zvaničnici Prištine prošli put odbili da ispune ono što su sami potpisali bili su nagrađeni izveštajem kako je to tobože najdemokratskija teritorija na svetu. A sada, umesto da ih kazne zbog izazivanja tenzija nagrađuju ih viznom liberalizacijom – ističe Anđelković.

“Ubijanje dijaloga”

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, komentarišući tvrdnje Aljbina Kurtija da mu nije prioritet dijalog sa Beogradom i sprovođenje Briselskog sporazuma, kaže da te izjave mnogo više treba da brinu međunarodnu zajednicu nego Srbiju.

– Kurti direktno pljuje na integritet EU. Briselski sporazum su potpisali i Ketrin Ešton i Hašim Tači. Interes EU je da sačuva autoritet – kazao je Dačić za RTS uoči Saveta ministara država članica Oebsa, koji se održava u Poljskoj.

Dačić je podsetio da je Jugoslavija bila jedna od osnivača Oebsa, koju danas čini 57 država.

– Ali glavna tema je teritorijalni integritet Ukrajine. Ja sam spreman da aplaudiram kada Ukrajina kaže Krim i Donbas su Ukrajina, a nadam se da će svi aplaudirati i kad kažem Srbija je Kosovo – naveo je Dačić.

“Maloletno dete”

Zoran Anđelković ironično konstatuje da se Evropska unija i SAD prema Kosovu ponašaju kao prema svom “maloletnom detetu”.

– Za Zapad je Kosovo njihovo maloletno dete koje je razmaženo i problematično, ali to roditelji ne žele da vide i sve “nestašluke” mu nagrađuju “poklonima”. I ovo je primer koji najbolje pokazuje suštinski odnos Evropske unije prema međunarodnom pravu. S jedne strane se zalažu za teritorijalni integritet Ukrajine i Gruzije, ali kada je reč o Srbiji, tada ih vode sasvim drugi principi i onda međunarodno pravo ne važi, već važi isključivo sila koja se primenjuje poslednje dve decenije – decidan je Anđelković.

Petković: Kurti želi sukobe

Direktor Kancelarije za KiM, Petar Petković izjavio je da premijer privremenih organa u Prištini Aljbin Kurti “jasno pokazuje da mu dijalog nije prioritet već izazivanje tenzija”.

– Jedino gde je Aljbin Kurti u pravu to je kada kaže da dijalog nije njegov ni prvi, ni drugi prioritet, jer je njemu prioritet izazivanje tenzija, kriza i eskalacija situacije, ne samo na severu Kosova i Metohije, već i na području čitavog Zapadnog Balkana. Čitavom svetu je kristalno jasno da umesto razgovora za rešavanje svih otvorenih pitanja između Beograda i Prištine, Kurti želi sukobe i nemire, jer to je njegova jedina politika – naveo je Petković i dodao da je Kurtiju, umesto dijaloga, “visoko na listi prioriteta maltretiranje i obespravljivanje Srba, ukidanje njihovih osnovnih ljudskih i građanskih prava, kao i brutalno kršenje svih sporazuma i dogovora postignutih u Briselu”.

– U to svakako spada i odbijanje da posle 10 godina formira Zajednicu srpskih opština kojom se garantuju kolektivna prava Srba na Kosovu i Metohiji, dok istovremeno posvećeno krši sve ostale dogovore postignute pod pokroviteljstvom Evropske unije – naveo je Petković.