Tanjug
Ogorčeni s razlogom: Protest Srba u Kosovskoj Mitrovici

Ne prestaju reagovanja na račun Aljbina Kurtija zbog odluke da se Srbima na Kosovu i Metohiji ne dozvoli da glasaju na referendumu o ustavnim promenama. Dok EU poručuje da žali zbog toga i da je spremna da posreduje da se isti scenario ne ponovi i 3. aprila kad bi trebalo da budu održani opšti izbori u Srbiji, predsednica Vlade Ana Brnabić poručuje da će posledice Kurtijevog poteza biti dalekosežne.

Premijerka najavljuje dogovor sa Srbima sa KiM o daljim koracima po pitanju njihovog glasanja, a to pitanje će, kako je rekla, biti jedna od tema njenih susreta sa zvaničnicima Evropske unije, 25. januara u Briselu. Ona ističe da je zabranom referenduma na KiM, Srbima uskraćeno osnovno pravo, a ovakvu Kurtijevu odluku naziva skandaloznom.

– Pitaću zvaničnike EU šta nameravaju da učine povodom zabrane Srbima da glasaju na referendumu i izborima 3. aprila. Neka kažu da se ne pitaju. Samo da se ne pravimo ludi, a mislim da će političke posledice biti veće nego što oni u ovom trenutku očekuju. Ima nekih političkih stvari koje Srbi na KiM imaju u rukama – rekla je za TV Prva.

Ona je kritikovala pasivne izjave međunarodne zajednice, EU i zemalja Kvinte od kojih se čulo da su učinili sve što su mogli da Priština omogući Srbima na Kosovu da glasaju, napomenuvši da predstoji da se vidi kakav će odnos imati prema izborima u aprilu.

Tim povodom EU je ponovo kritikovala odluku Prištine da se Srbima na Kosovu ne omogući glasanje i pozvala Beograd i Prištinu na dogovor koji bi omogućio da Srbi glasaju na izborima u aprilu. Portparol EU Peter Stano je uz opasku da je trebalo omogućiti Srbima na Kosovu referendum uz podršku Oebsa, ukazao da Brisel očekuje dogovor Prištine i Beograda o izjašnjavanju Srba na budućim izborima koje organizuje Srbija i iskazao spremnost EU da posreduje u tome.

Međutim, nekadašnji ministar inostranih poslova SR Jugoslavije Živadin Jovanović ne veruje da će se nešto promeniti po pitanju. On kaže za “Vesti” da se otvara pitanje, može li EU da bude okvir za rešavanje kosovskog pitanja i ukazuje da u proces rešavanja treba više uključiti Rusiju i Kinu.

– EU će eventualno postavljati uslove Prištini, a Priština može da ih odbije, pa će joj upućivati kritike. To je jedna politička igra da i Beograd bude malo zadovoljan. U stvari Priština radi ono što odgovara Zapadu i nikad ne iskače iz te šeme, pa će i dalje praviti probleme kad je Zapadu nebitno šta se tamo događa – kazao je Jovanović.

Suština je, prema njegovim rečima, da Rusija i Kina zajedno sa ostalim stalnim članicama budu ravnopravno uključene u rešenje pitanja Kosova i Metohije.

Treba da odlučuju, a ne da glasaju o predlogu EU i Zapada – kaže Jovanović uz napomenu da pregovarački proces treba revidirati, jer Brisel očito ne isporučuje rezultat koji očekuje Generalna skupština UN.

Pitanje za Brisel

Ana Brnabić smatra da je strašno da iz Evropske unije dođe samo izjava da im je žao što nisu omogućili da Srbi na Kosovu i Metohiji glasaju.

– Da li Srbi na Kosovu i Metohiji imaju ili ne pravo da glasaju – zapitala je Brnabićeva i naglasila da Srbija čuva mir i stabilnost.

Naljutili Kvintu

Poslanik Demokratskog saveza Kosova u kosovskom paralemtnu Driton Seljmanaj ocenio je da je ovo prvi put u novijoj istoriji da sve zemlje Kvinte otvoreno budu protiv Kosova.

– Posledice nesaradnje videćemo u narednim danima i mesecima. Uveren sam da je ovo samo početak – naveo je na Fejsbuku, Seljimi koji je jedini bio uzdržan prilikom glasanja u parlamentu o rezoluciji protiv organizovanja referenduma. On je ocenio da je Kurti ozbiljno uticao na komunikaciju i saradnju sa tim zapadnim zemljama.