Nekadašnji predsednik SSSR-a Mihail Gorbačov, jedan od najvažnijih gostiju na proslavi 25 godina pada Berlinskog zida, upozorio je Zapad na pogrešnu politiku koju vodi prema Rusiji i početak novog Hladnog rata.
– Posle ponovnog ujedinjenja Nemačke, izgledalo je da bi Evropa kroz nastanak međusobnog poverenja mogla da postane primer celom svetu za rešavanje konflikata – rekao je Gorbačov na svečanosti u Berlinu.
– Istorija se međutim odigrala drugačije. Evropa i međunarodna politika nisu položile test – svet stoji na ivici novog hladnog rata, a neki kažu da je on već počeo. Poslednji meseci bili su potpuni slom poverenja – smatra Gorbačov.
On je za to okrivio Zapad, posebno Ameriku, jer obećanja koja je dala 1989. godine – nije održala. Umesto toga, proglasila je sebe za pobednika Hladnog rata, a euforija i likovanje zbog toga preplavili su političare. Iskoristili su slabost Rusije da bi pokušali da preuzmu monopol i vođstvo u celom svetu. Proces rušenja nekadašnjeg poverenja ruske strane, koje je i omogućilo mirne revolucije u mnogim državama bivšeg Varšavskog pakta, pa i u Nemačkoj, počeo je već 90-ih godina.
– Proširenje NATO-a, raspad Jugoslavije i pre svega Kosovo, planovi za razmeštanje raketa, Irak, Libija, Sirija – ređao je primere Gorbačov. "A ko najviše trpi zbog takvog razvoja? To je Evropa, naša zajednička kuća."
– Događaji prethodnih meseci su posledica jedne kratkovide politike, koja cilja na to da stvori poluistine i da ignoriše interese partnera – rekao je nosilac Nobelove nagrade za mir, koji važi za jednog od očeva nemačkog ujedinjenja.
U sukobu oko Ukrajine, on je zatražio razumevanje za Putinovu politiku, iako ga je i sam prethodno često kritikovao.
– Putinove poslednje izjave, iako oštro kritikuju Zapad i SAD, predstavljaju ponudu da se napetosti popuste i nude osnovu za novo partnerstvo – kaže Gorbačov. Zbog toga je zatražio postepeno ukidanje sankcija koje obema stranama samo nanose štetu, pre svega kaznene mere protiv političara koje moraju biti ukinute što pre.
Ključni odnosi Moskve i Berlina
Bitna saradnja SAD i Nemačke
|