Učenici dopunske nastave na srpskom jeziku iz Lajbnic škole u frankfurtskom delu grada Hehst posetili su izložbu “Bio jednom jedan laf – Duško Radović”, koja je priređena u galeriji Vestkunst Nid u Frankfurtu.
Mlade posetioce je o životu i radu Dušana Duška Radovića upoznao Ljubiša Simić, predsednik UP Sedmica. Simić kaže da su učenici najčešće su postavljali pitanja iz privatnog života slavnog pesnika, da li je imao dece, brata, sestru, ko su mu bili roditelji, ali je bilo i pitanja o njegovom stvaralačkom radu, koliko je pesama napisao, koliko nagrada dobio, kada je napisao prvu pesmu.
Učenike je na izložbu dovela Tatjana Milanović, nastavnica dopunske nastave na srpskom jeziku.
– Pružila nam se prilika da posetimo divnu izložbu u galeriji Vestkunst koja se nalazi u delu Frankfurta gde je i naša škola. Deca su bila oduševljena pričom o Dušku Radoviću koju su ovde mogli da čuju i aktivno su učestvovali u izložbi čitajući Radovićeve stihove – kaže Milanovićeva za “Vesti”.
Nisu samo đaci došli da vide postavku o jednom od najvećih srpskih pesnika, već u njihovi roditelji koji su odrastali uz Radovićeve stihove. Tako su Andrijanu Tešić na izložbu dovela deca Una i Uroš.
– Izložba je lepo organizovana i sa puno detalja osmišljena. Zanimljiva je i za decu, a i za nas odrasle. Misli Duška Radovića su svuda oko nas i zaista može nešto da se nauči – kaže nam mama Andrijana.
Ćerka Una dodaje:
– Idem u drugi razred i sada sam učestovala u recitovanju stihova iz pesmice “Strašan lav” i nije mi bilo teško da naučim pesmu napamet. Sviđa mi se još i ono što piše da onaj ko ume da se igra nikad neće da ostari. Za Duška Radovića sam čula u školi na dopunskoj nastavi od nastavnice Tanje.
Predsednik UP Sedmica kaže da će grupnih poseta biti skoro svaki dan do kraja izložbe.
– Posete su najavile još tri škole, ali ima i pojedinačnih poseta, roditelji dovode svoju decu. Mladima bih poručio da će ova izložba da im dočara i bar malo približi lepotu odrastanja njihovih roditelja. Uveren sam da će moći da osete tu radost koju smo mi mogli da osetimo odrastajući uz emisije, poeziju, aforizme i mudre misli Dušana Radovića. Nažalost, kada je otišao nije se pojavio neko sličan njemu, zato poručujem roditeljima da sačuvaju uspomene na ovog velikana, da se prisete radio emisije Beograde, dobro jutro, televizijske emisije za decu Na slovo, na slovo, Miće i Aćima, pesama za decu “Strašan lav”, “Plavi zec”… i da svojoj deci priušte zadovoljstvo dovedu ih na izložbu i detinjstvo ima učine srećnijim i lepšim – poručuje Ljubiša Simić.
Podsetimo, izložba Biblioteke grada beograda, “Bio jednom jedan laf – Dušan Radović” otvorena je 2. oktobra u galeriji Vestkunst Nid u Bolongarostr. 112
u Frankfurtu u organizaciji Udruženja pisaca Sedmica. Izložba je otvorena za posetioce do 16. oktobra.
David, Mića i Aćim
Jelena Gardin je dovela sina Davida Teskovića i ostala na izložbi.
– Još kao mala dok sam živela u Čačku čula sam za Duška Radovića. Gledala sam neke dečje emisije za koje sam sada shvatila da ih je on uradio. Izložba mi se jako dopala, a još je lepše što nam je blizu – prenosi sam svoje utiske Jelena.
– Meni se ovde sve dopalo. Ima puno crteža koji su smešni, ima puno nekih poslovica, a najviše mi se dopala priča o Mići i Aćimu, njegovoj drvenoj lutki koja govori. Već sam u petom razredu i sviđa mi se u našoj dopunskoj školi – kaže nam David Tesković.
Ideja rođena u Beču
Ljubiša Simić kaže da se ideja o organizaciji izložbe rodila u Beču.
– Na poziv književnice Svetlane Matić, mi iz Sedmice gostovali smo su u Beču i tada smo imali priliku da vidimo izložbu posvećenu Dušanu Radoviću, koja je u austrijskoj prestonici postavljena povodom sto godina od rođenja slavnog pesnika. Tako se rodila ideja da isto učinimo i u Frankfurtu. U realizaciji nam je puno pomogao Generalni konzulat Srbije, pre svega generali konzul Branko Radovanović, koji se založio kod Ministarstva spoljnih poslova da izložba stigne diplomatskom poštom do Frankfurta – navodi Simić.
On dodaje da velika zahvalnost pripada Slavku Todiću, vlasniku hotela Rezidenc iz Babenhauzena kod Frankfurta koji je ugostio predstavnice Biblioteke grada Beograda, autorke ove izložbe.
– Zahvaljujemo i slikarki Spomenki Alečković, predsednici umetničke galerije Vestkunst nid, gde je izložba postavljena, a zahvalnost za medijsko pokroviteljstvo pripada dnevnom listu “Vesti” i reporteru Zoranu Vicelareviću – ističe Simić.