Sjedinjene Američke Države pretrpele su ozbiljnu štetu zamrzavanjem ruske imovine na Zapadu, piše analitičar Dejvid Goldman u članku za “Asia Times”.
– Kao i druge sankcije protiv ruske trgovine, zamrzavanje ruskog rezervnog fonda od strane Vašingtona imalo je suprotan efekat – rekao je on.
Prema njegovom mišljenju, takav potez potkopao je poverenje u glavnu aktivu dolarskog rezervnog sistema – dug američkog trezora.
“Strane centralne banke, uključujući banke Kine, Indije, Saudijske Arabije i Turske, počele su da prebacuju svoje devizne rezerve u zlato, a ne u obveznice trezora nakon što su Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici zamrznuli devizne rezerve Rusije”, navodi se u članku.
Nakon početka Specijalne operacije Rusije u Ukrajini, Evropska unija i zemlje G7 zamrzle su skoro polovinu deviznih rezervi Ruske Federacije u iznosu od oko 300 milijardi evra. Više od 200 milijardi evra nalazi se u EU, uglavnom u briselskom “Jurokliru”, jednom od najvećih svetskih sistema za obračune i kliring.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova više puta je isticalo da zamrzavanje ruske imovine u Evropi predstavlja krađu, napominjući da EU nije usmerena samo na privatna sredstva, već i na državnu imovinu Rusije.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da će Moskva odgovoriti u slučaju konfiskacije zamrznute imovine. Prema njegovim rečima, Moskva takođe ima mogućnost da ne vraća sredstva koja su zapadne zemlje držale u Rusiji.