Kada jednog dana s pristojne vremenske distance budemo pogledali unazad na 2020, u riznici sećanja pronaći ćemo malo toga što ćemo pamtiti po dobrom. Prirodne katastrofe, pandemija, život u ograničenjima i ekonomska kriza obeležili su proteklih 12 meseci i obojili ih mračnim tonovima. Ali, i u takvoj tami nije moglo da ne zasija jarko svetlo.
Srpskoj zajednici u Australiji ono je obasjalo jedan novi put – put u život. Tako glasi i moto prve zvanične srpske škole na Petom kontinentu, Koledža Svetog Save u sidnejskom Varovilu, koji je igrom sudbine baš u ovoj prelomnoj 2020. dobio licencu za rad i postao zalog za budućnost našeg naroda pod nebeskim svodom Južnog krsta.
Kada se jednom budemo osvrnuli na ovu godinu, bilo mi, bilo generacije koje dolaze posle nas, znaćemo da nas je 2020. posle svih muka i nevolja kojima nas je izložila bogato i nagradila. Sav uloženi trud sveštenstva Mitropolije i brojnih neumornih pregalaca, kao i od srca darivana sredstva kumova i donatora Koledža, pretočila su posle niza godina san u stvarnost, a jednu plemenitu i patriotsku viziju prethodnih generacija u temelj na kojem će se zidati kula našeg postojanja daleko od otadžbine.
– Kada zastanemo i pomislimo na ogromnu žrtvu koju su naši prethodnici prineli za uspostavljanje i razvoj Srpske pravoslavne crkve u Australiji, ne možemo a da kao pojedinci ne stanemo ponizni pred njima, a da se opet kao zajednica ne osećamo uzvišeno, zbog njihove nesebične posvećenosti našoj veri, našem narodu i ovoj velikoj zemlji. U ovom svetu koji se brzo menja, njihova nepokolebljiva posvećenost hrišćanskim vrednostima služiće nam kao primer dok napredujemo ka ostvarenju zadatka datog od Boga, da obezbedimo obrazovne ustanove za buduće generacije – odao je priznanje episkop Siluan svima koji su utkali sebe u budućnost naše zajednice i pravoslavlja u Australiji.
Kao što će 2020. biti prekretnica svekolikog čovečanstva, tako će i Koledž Svetog Save zanavek označavati raskršće sa kojeg se srpski rod u Australiji zaputio od običnog bitisanja ka stalnom i neizbrisivom postojanju na Petom kontinentu.
Malo je naroda na ovom prostranstvu koji mogu da se diče tako velikim i vrednim dostignućem, kao što je obrazovna ustanova sagrađena na temeljima sopstvene kulture, tradicije i religije, a opet satkana po meri i kroju širokog i multikulturalnog australijskog društva.
Koledž Svetog Save je sredinom jula 2020. zvanično registrovan kao obrazovna institucija u NSW, što je bio najznačajniji korak na dugom putu koji je otvoren rađanjem ideje o Koledžu 1992. godine, preko kupovine zemljišta u Varovilu 2003. do početka prvih građevinskih radova četiri leta kasnije.
Velikim ulaganjima i marljivim radom tokom prethodnih nekoliko godina, došli smo i do toga da Koledž otvori svoja vrata prvim đacima 27. januara 2021. U prvoj školskoj godini, Koledž će imati prva dva razreda osnovne škole i predškolsko odeljenje, a zatim će se svake naredne godine uvećavati za po jedan razred.
– Plan je da otvaramo po jedan razred godišnje. Dogodine će deca koja sada polaze u drugi razred formirati treći, pa zatim četvrti i tako ćemo ići korak po korak. Na ovakvo rešenje smo se odlučili iz više razloga. Pokrenuti jednu novu školu znači da treba utemeljiti kulturu škole u najširem smislu. Zbog toga i krećemo od najmlađih, jer želimo da najpre u njih usadimo ono što smatramo etosom naše škole, i da to polako i postepeno izgrađujemo u deci i u porodicama koje će biti okupljene oko Koledža – kaže otac Rade Radan, član Upravnog odbora Koledža.
Do početka nastave ostale su još četiri sedmice, ali još nije kasno za upis mališana u prvi srpski koledž u Australiji. Roditelji koji žele da njihova deca budu deo prve generacije ove naše škole, sve neophodne informacije mogu da zatraže putem e-mail adrese contact@stsava.nsw.edu.au ili da popune upisni obrazac na internet stranici Koledža www.stsavacollege.net/enrolment.
Ikona puna simbolike
Prostorije Koledža Svetog Save krasi i unikatna ikona, delo ikonopisca Veronike Đukanović iz Beograda. Ikonu “Put u život”, koja će predstavljati prvi vizuelni doživljaj svih đaka, roditelja i gostiju po ulasku u predvorje školske zgrade, krasi bogatstvo simbolike.
Na ikoni je prikazan Isus Hrist koji blagosilja Koledž u rukama Svetog Save, dok između njih stoje deca u narodnim nošnjama pravoslavnih naroda – srpskog, grčkog, ruskog i pravoslavnih Palestinaca – koja predstavljaju budući đački korpus Koledža.
Izražena je i simbolika podneblja u kojem živimo, pa je tako iza Svetog Save oslikano drvo eukaliptusa na kojem je koala, a iza Isusa Hrista je mimoza, čiju grančicu u ruci drži i dečak u ruskoj nošnji. Na ikoni su ispisane i Hristove reči iz Biblije – Pustite decu da dođu k meni – a oslikana je i konstelacija Južnog krsta kao jedan od simbola Australije.
Premijerka otvara Koledž
Koledž Svetog Save 27. januara zvanično će otvoriti premijerka NSW, Gledis Beredžiklijan. Predsednica vlade ove države i osvedočeni prijatelj srpske zajednice, potvrdila je dolazak i ona će tom prilikom otkriti komemorativnu ploču na zdgradi škole i obratiti se đacima, roditeljima, nastavnicima i ostalim zvanicama.
Pozdravni govor održaće i vladika Siluan, direktorka škole Ana Nikolau, kao i nekadašnji savezni poslanik Filip Radok.
Dan ranije, 26. januara, na imanju Koledža svečano će biti obeležen Dan Australije, a tim povodom održaće se i svečano otvaranje škole, uz postavljanje krsta na kupolu ispred glavnog ulaza.