Kontroverzni “pandemijski” zakon Danijela Endrjuza i njegove vlade, izazvao je žučne polemike među poslanicima u Parlamentu Viktorije.
Ishod je bio da je predlog u određenim delovima promenjen, ali je ostalo još stavki koje bi mogle da se dorade.
Zakon o javnom zdravlju i dobrobiti, za koji je koalicija liberala i nacionalista nazvala najopasnijim zakonom u istoriji Viktorije, očekuje se da bude usvojen do kraja nedelje.
O nacrtu zakona se u utorak po prvi put raspravljalo u Gornjem domu, nakon što je prošlog meseca prošao kroz zakonodavnu skupštinu.
Šta se promenilo?
Jedan od amandmana koji je ubačen u nacrt zakona u “minut do 12”, vezan je za značajno smanjenje novčane kazne za kršenje pandemijskih naredbi. Zakonom propisane kazne će biti prepolovljene za opšte i teške prekršaje, ali i dalje ostaju drakonske.
Pravni institut Viktorije označio je ove kazne kao izuzetno visoke i preterane.
Ujedno je dogovoreno da se postavi viši prag za proglašenje pandemije, što je ovlašćenje koje će prema ovom predlogu zakona biti preneto sa glavnog zdravstvenog službenika na premijera Viktorije i smatra se za jedan je od najkontroverznijih delova predloženog zakona.
Prema amandmanima koji su doneti posle konsultacija vladajuće Laburističke stranke sa krosbenčerima, stručnjacima i organizacijama, u predlog zakona je dodata klauzula da premijer može da proglasi pandemiju, samo ako su ostali zadovoljni da je to opravdano “iz razumnih razloga”.
Prema rečima viktorijanskog ministar zdravlja Martina Folija, ova promena će omogućiti “viša merila odgovornosti”. Prethodna verzija zakona nije predviđala postojanje “razumnog osnova” da bi se proglasila pandemija.
Takođe, skraćen je rok za prijavljivanje izmenjenih naredbi javnog zdravlja, koje bi trebalo da donosi ministar zdravlja. Vremenski okvir u nacrtu je skraćen sa dve na jednu nedelju od dana donošenja odluke o uvođenju bilo koje pandemijske mere.
Ovaj amandman je unet kako bi se obezbedila veća transparentnost prilikom donošenja odluka i naredbi javnog zdravlja. Dokumenti u vezi s naredbama o pandemiji moraju da budu objavljeni u roku od sedam dana, a ne dve nedelje, a u roku od četiri dana treba da budu podneti parlamentu.
Predviđeno je i da Komisija za kontrolu akata i propisa (SARC) ima mogućnost da razmotri bilo koju naredbu o pandemiji kada bude doneta, a ne samo kada bude podneta parlamentu, u skladu sa dogovorenim amandmanima, i biće “zagarantovana sredstva” za nezavisni nadzorni odbor.
Zaštita ljudskih prava
Sve odluke i naredbe koje se u budućnosti budu donosile po Zakonu o javnom zdravlju, moraće da budu u skladu sa Poveljom o ljudskim pravima i odgovornostima države Viktorija. Ovim bi, kako predviđa nacrt zakona, zaštita ljudskih prava bila ojačana.
Direktor Pravnog centra za ljudska prava Danijel Veb je lobirao da viktorijanska vlada jasno stavi u nacrt zakona da ministar zdravlja treba da postupa u skladu s državnom poveljom o ljudskim pravima kada bude uvodio bilo kakva ograničenja.
Prema izmenama unetim u predlog zakona, biće potrebno da se jasno naznači kako se pandemijske naredbe mogu razlikovati za različite grupe ljudi, na osnovu njihovih karakteristika, atributa ili okolnosti.
Drugim rečima, ako postoje propisi koji će se odnositi na jedne, a na druge ne, odluka mora da bude transparentna i relevantna spram rizika po javno zdravlje.
Šta se nije promenilo?
Iako je izmenjenim predlogom zakona predviđeno da postoji veći nadzor prilikom proglašavanja pandemije, ovlašćenja data vladi i dalje će ostati veoma široka.
Nezavisni nadzorni odbor će moći da daje preporuke, ali ministar zdravlja će i dalje imati široka ovlaćenja da donosi sve naredbe tokom pandemije, za koje se smatra da su “razumno neophodne” za zaštitu javnog zdravlja.
Ovlašćeni državni službenici imaće pravo da zatvaraju ljude u skladu sa pandemijskim naredbama za određivanje karantina ili u slučaju kada je “razumno neophodno da se eliminiše ili smanji rizik po javno zdravlje”, i to bez vremenskog okvira za maksimalni period zatvaranja.
Takođe, proglašenje pandemije će i dalje moći da se produžava na svaka tri meseca i tako na neodređeno vreme. Ovaj deo predloga zakona je izazvao uzbunu u Pravnom institutu Viktorije zbog širokih ovlašćenja koja daje premijeru, ministru zdravlja i pojedinim državnim službenicima.
Advokatska komora Viktorije je preporučila da se usvajanje ovog nacrta zakona odloži dok se pitanja koja su pokrenule pravne grupe i organizacije za ljudska prava ne razmotre na odgovarajući način.
Međutim, s obzirom na to da je u utorak počela rasprava u gornjem domu Parlamenta Viktorije, koja bi trebalo da do petka bude završena glasanjem, slabi su izgledi da će preporuka Advokatske komore biti uvažena.
Očekuje se da će nacrt zakona sa unetim amandmanima podržati troje krosbenčera – Fiona Paten iz Stranke razuma, Samanta Ratnam iz Zelenih i Endi Medik iz Stranke pravde za životinje. S njihovim glasovima, vladajući laburisti bi trebalo da imaju neophodnu većinu za izglasavanje “pandemijskog” zakona.
ENDRJUZ: Pojačan nadzor
Govoreći o izmenana nacrta “pandemijskog” zakona, premijer Viktorije Danijel Endrjuz je izrazio zadovoljstvo što je unet amandman koji će pojačati nadzor od strane parlamenta za sve odluke koje vlada bude donosila.
– Nacrt zakona je ispunjen zaštitnim merama i mehanizmima nadzora, kakvi ne postoje ni u jednoj drugoj australijskoj državi, a verovatno ni u jednoj zemlji sveta. Nadam se da će gornji dom parlamenta do kraja ove nedelje podržati zakon – rekao je on.
Trenutno vanredno stanje koje je na snazi u Viktoriji ističe 15. decembra, pa bi u slučaju usvajanja ovog zakona vlada i posle tog datuma mogla da ima široka ovlašćennja za upravljanje u vreme pandemije.
Prepolovljene kazne
Pre unošenja amandmana u nacrt Zakona o javnom zdravlju, bile su predviđene kazne do 21.800 dolara za pojedince i do 109.000 dolara za preduzeća, koje su mogle biti primenjene za one koji krše odredbe zakona.
Sada, maksimalna kazna za osobu koja nije postupila u skladu sa zdravstvenim nalogom, znajući da bi to moglo da izazove ozbiljne zdravstvene rizike za druge, prepolovljena je sa 90.500 na 45.000 dolara za teške prekršaje, dok je predviđena kazna za firme 452.500 dolara.
Moguća diskriminacija
Pravo na protest će, takođe, biti zaštićeno i regulisano ovim zakonom. Organizacije za ljudska prava i pravne grupe su izrazile zabrinutost da bi zakon mogao da diskriminiše na osnovu specifičnih klasifikacija ljudi, kao što su njihov posao, mesto gde žive, starosna dob ili vakcinacijski status.
PREMIJER VIKTORIJE NA UDARU DEMONSTRANATA U MELBURNU
“Vešala” ispred zgrade Parlamenta
Nekoliko hiljada nezadovoljnih građana nastavilo je protest protiv donošenja spornog zakona i u utorak, na dan kada je počela debata u Gornjem domu. Demonstranti su se okupili ispred zgrade Parlamenta Viktorije sa desetinama transparenata na kojima su bile ispisane parole protiv “pandemijskog” zakona i vlade.
Međutim, pravu buru reagovanja u javnosti i na društvenim mrežama izazvala su improvizovana vešala koja su doneta pred Parlament, a na koja je zatim okačena lutka sa likom premijera Danijela Endrjuza. Demonstranti su uzvikivali “Obesite Dena Endrjuza”.
Ovakav postupak osudili su mnogi, a među njima i lider Laburističke stranke na saveznom nivou Entoni Albaneze.
“Mirni protesti su fundamentalno pravo naše demokratije. Ali, za nasilne prizore iz Melburna nema mesta u demokratiji i treba da budu osuđeni od strane svih političkih lidera”, napisao je Albaneze na Tviteru.
Povodom uznemirujućih prizora ispred Parlamenta, putem iste društvene mreže oglasila se i supruga premijera Viktorije Ket Endrjuz. Ona se zahvalila svima koji su poslali poruke podrške i napisala: “Ja stojim uz Dena” (#IstandwithDan).
Policija Viktorije je potvrdila da zna za vešala koja su se pojavila na protestu, ali je i konstatovala da nije primila zvanične pritužbe tim povodom. Navedeno je i da će istraga biti pokrenuta, ukoliko se bude žalio premijer ili bilo koja druga osoba.
Protesti u 13 gradova?
Za narednu subotu su planirani protesti protiv obavezne vakcinacije u čak 13 gradova Australije, prenose pojedini mediji. Navodno, na društvenim mrežama kruže pozivi građanima Australije da se priključe “protestima za slobodu”, koji bi trebalo da se pored Melburna održe u Sidneju, Brizbejnu, Adelajdu, Pertu, Darvinu, Hobartu i još šest gradova.
Za narednu subotu su planirani protesti protiv obavezne vakcinacije u čak 13 gradova Australije, prenose pojedini mediji. Navodno, na društvenim mrežama kruže pozivi građanima Australije da se priključe “protestima za slobodu”, koji bi trebalo da se pored Melburna održe i u Sidneju, Brizbejnu, Adelajdu, Pertu, Darvinu, Hobartu i još šest gradova.