Zakletvom protiv nasilja

0

Učesnice obeležavanja u Kabramati

Sve aktivnosti, praktično, počinju 25. novembra, a završavaju se 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava.

"Fondacija za obeležavanje "Dana belih traka" uvela je ove nedelje, prvi put, i posebno svečani čin – molbu svim pripadnicima muškog pola, bez obzira na to ko su, čime se bave i gde žive u Australiji, da se zakunu da će zaustavljati nasilje nad ženama. Prema podacima fondacije, svaka treća žena u nekom periodu svog života iskusi nasilje.

Kontrola i zastrašivanje

– Nasilje nad ženama jeste ponašanje sračunato na kontrolu i zastrašivanje. To je zloupotreba sile koja može dovesti do toga da žena bude fizički povređena, zarobljena, depresivna, očajna i/ili uplašena – ističe socijalni radnik Bojana Miljević. – Žena može istovremeno da bude žrtva različitih oblika nasilja. Obično u to ubrajamo domaće nasilje uopšte, seksualno nasilje, psihološko i emocionalno zlostavljanje, finansijsko ponižavanje, fizičko nasilje, kao i zastrašivanje, pretnje i uhođenje.

To je bio i povod da se u u Parlamentu NSW okupi većih broj poznatih ličnosti, među kojima državni pravobranilac Džon Hatzistergos, vršilac dužnosti komesara policije Dejv Oven, zatim niz poznatih imena iz fudbala, ragbija i medija. Svi oni su pojedinačno potpisali papire sa obećanjem za učešće u borbi protiv nasilja i stavili potpisane izjave u "vazu zakletve".

Prema rečima državnog pravobranioca, porodično nasilje protiv žena nije prihvatljivo i ne pripada australijskom odnosu prema životu.

– Srećni smo jer živimo u zemlji koja dobrodošlicom dočekuje ljude svih veroispovesti. Mi im omogućujemo pravo da nam se pridruže, pravo da učestvuju u razvoju zemlje i da napreduju pojedinačno i kolektivno. Jedna stvar koju nikada ne treba prihvatiti jeste ideja da oni sa sobom u ovu zemlju mogu doneti bilo kakvu pomisao koja podrazumeva nejednakost žena ili koja odobrava nasilje na

Domaćin

Događanja u sredu u centru Kabramate vodio je, kao domaćin, Alen Šabović, inače naše gore list, rođen u Zenici, a već 20 godina je pripadnik policijskih snaga.
Svoj deo u programu imale su i žene-članice folklorne grupe odraslih pri Srpskom pravoslavnom udruženju za socijalni rad.

ženama.

 

To je neprihvatljivo ponašanje i svakako ne pripada vrednostima australijskog društva – istakao je Hatzistergos.

Obeležavanju značajnog dana pridružio se i veliki broj etničkih socijalnih društava i emigrantskih organizacija. Tako su među aktivnim učesnicima promocije "Dana belih traka" u sidnejskoj Kabramati učestvovali i Srbi ljudi okupljeni oko ovdašnjeg Srpskog pravoslavnog udruženja za socijalni rad. Kabramata je administrativni deo Ferfilda, područja u kojem živi više od 150 različitih nacionalnosti.

Prisutnima se, u ime srpske zajednice, obratio književnik Nikola Jovanović. Umesto službenih i unapred pripremljenih govora, on je svoj nastup sveo na emotivan apel za zaustavljanje bilo kakve sile prema ženama.

– Kao muškarac preuzimam ulogu da upozorim na nedopustivo ponašanje kojem treba stati na kraj – kazao je Jovanović.

 

Inače, kampanja u Ferfildu tokom 16-dnevnog perioda koji je počeo vodi se pod geslom "Uključi se – Uradi – Zahtevaj: Mi možemo da okončamo nasilje nad ženama".

Polazi se od toga da se javnosti skrene pažnja da svako može da odigra svoju ulogu na zaustavljanju agresije zasnovane na polnoj različitosti.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here