EPA/Valdrin Xhemaj
Kosovo i Metohija

Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize u Privrednoj komori Srbije (PKS) Bojan Stanić kaže da blokada uvoza srpske robe na Kosovo koja traje već pet meseci nanosi štetu ne samo Kosovu i Srbiji, već i celom regionu. Kada je reč o šteti koju trpe firme iz Srbije koje plasiraju svoje proizvode na Kosovu, Stanić navodi da se ona procenjuje na oko 100 miliona evra.

“PKS konstantno upozorava ne samo vlade u regionu, nego i kolege u Briselu da je politički rizik ono što najviše ugrožava poslovni ambijent u zemlji. Kada pogledamo i strane investitore koji ovde dolaze, oni se najviše interesuju za političko stanje u regionu. Samim tim ova jednostrana odluka Prištine apsolutno ne može da se posmatra racionalno iz razloga što ugrožava privredu ne samo Kosova i Metohije nego i Srbije i generalno regiona, jer se u javnosti stvara slika nestabilnosti”, kaže Stanić za Kosovo onlajn.

Kako navodi, Privredna komora je preko kontakata u Briselu slala upozorenja i inicijative da se ta situacija reši.

“Međutim nije nam jasno što se sa strane EU, koja je medijator u pregovorima između Beograda i Prištine, ne reaguje jer je ovo kršenje ne samo Cefta sporazuma čiji je član i Priština, a krši se i inicijativa Berlinski proces koja treba da formira jedinstveno regionalno tržište. S treće strane to svakako otežava zvanične pregovore između Beograda i Prištine”, ističe Stanić.

Podseća da je Vlada u Prištini ukidala vremenom određena ograničenja, na primer na sirovine iz Srbije, na poluproizvode koje koristi njihova prerađivačka industrija, ali je na kraju ostavila na snazi zabranu za finalne proizvode koji se prodaju u maloprodajnim objektima.

“To naravno najviše pogađa potrošače na KiM koji sada moraju da kupuju robu koja je nekonkurentna u odnosu na onu koja se doprema iz Srbije”, navodi naš sagovornik.

Na pitanje da li zabrana na uvoz robe iz Srbije može da bude trajna odluka Prištine, Stanić kaže da je “teško da će to tako biti”.

“Teško da će se takav scenario ostvariti iz tog razloga što smo i ranije imali ovakve slučajeve kada je bila, uslovno rečeno, blokada uvođenjem taksi od strane prištinskih vlasti, i kada je bilo neformalnih kampanja bojkota robe iz Srbije. Treba imati u vidu da osim štete koja se dešava na Kosovu, štetu trpe i firme iz Srbije koje dole plasiraju svoje proizvode i ta šteta se procenjuje na negde oko 100 miliona evra od početka blokade koja je krenula sredinom juna ove godine. Pre svega najveću štetu trpi prehrambena industrija, proizvodnja bezalkoholnih pića i industrija drugih proizvoda koji su za svakodnevnu potrošnju”, navodi Stanić.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here