Savezna vlada je proširila zabranu australijskim građanima da napuštaju zemlju, time što je novom odredbom obuhvatila i osobe koje obično žive u drugoj zemlji. Prema slovu ove odluke, oni Australijanci koji veći deo vremena žive u inostranstvu, praktično neće biti dozvoljeno da se nakon posete Australiji vrate nazad, odnosno da napuste zemlju!
Prema mišljenju profesorke Kim Rubenstajn, stručnjaka za građansko pravo sa Univerziteta u Kanberi, ova promena bi nepravedno uticala na Australijance multikulturalnog porekla, a mogla bi da bude i u suprotnosti sa Ustavom, a samim tim i nevažeća.
Kao što je poznato, australijskim državljanima i licima sa stalnim boravkom zabranjen je izlazak iz Australije, i u obavezi su da podnesu zahtev za izuzeće koje mora da se odobri da bi mogli da otputuju van zemlje. Međutim, australijskim državljanima koji redovno imaju prebivalište u drugoj zemlji, automatski je bilo dozvoljeno da odu.
Međutim, savezni ministar zdravlja Greg Hant je 1. avgusta izmenio ovu odredbu i ukinuo ovo izuzeće za one koji žive u inostranstvu, dodatno pooštravajući pravila za australijske državljane ili lica sa stalnim boravkom.
Od 11. avgusta i australijski državljani koji redovno imaju prebivalište u drugoj zemlji u obavezi su da podnesu zahtev za izuzeće kako bi napustili zemlju, i pritom mogu da budu odbijeni. Izuzeci mogu da se odobre ukoliko neko dostavi neki identifikacioni dokument, kao što je strana vozačka dozvola ili lična karta, dokaz o stanovanju ili računima u inostranstvu, ili dokaz o zaposlenju u inostranstvu.
Građani Australije koji se žele da se vrate u Australiju i dalje moraju da se prijave, pridržavaju ograničenja broja dolazaka i da plate hotelski karantin u trajanju od 14 dana.
Ministarstvo spoljnih poslova definiše nekoga kao “redovnog rezidenta u drugoj zemlji“ ako je u poslednjih 12 do 24 meseca više vremena proveo van Australije nego u državi.
Prema novim pravilima, australijski državljani koji planiraju dolazak u Australiju, a zatim povratak u stranu zemlju boravka, mogu da podnesu zahtev za izuzeće zabrane odlaska dok su još u inostranstvu, što znači da izuzeće mogu da ostvare unapred.
Profesorka Rubenstajn smatra da je vlada svojim građanima postavila neka od najstrožijih ograničenja na svetu. Ova promena bi, po njenoj oceni, mogla da obeshrabri australijske građane koji su se preselili u inostranstvo da se vrate kući, u slučaju kada treba da brinu o članu porodice ili iz nekog drugog bitnog razloga.
Ministarstvo zdravlja je iznelo stav da su građani imali dovoljno vremena da preduzmu korake na osnovu izuzeća koja su imali od 2020. godine do sada, te da je to razlog zašto je odredba izmenjena.
“Izuzeće nije imalo za cilj da omogući česta putovanja pojedinaca između Australije i drugih zemalja, a uvedeni amandman će smanjiti pritisak na australijske karantinske kapacitete. Takođe, smanjiće rizik za građane od virusa korona i pomoći će povratak ugroženih Australijanaca kući”, kaže se u saopštenju ministarstva.
Prema oceni ministarke unutrašnjih poslova Karen Endrjuz ova promena ne sprečava Australijance koji redovno borave izvan Australije da odlaze, ali će sada biti u obavezi da se prijave za izuzeće.
– Ova ograničenja pružaju uravnotežen pristup između omogućavanja Australijancima da putuju, ako je to neophodno, ali istovremeno i zaštitu zdravlja ovdašnje zajednice – naglasila je ministarka.
Odluka koja utiče na živote
Prema popisu iz 2016, čak 49 odsto Australijanaca je ili rođeno u inostranstvu ili imaju najmanje jednog roditelja rođenog u drugoj zemlji.
– Australija je multikulturalno društvo. Ovakvom odlukom se ozbiljno utiče na živote ljudi koji imaju porodice u inostranstvu, koji žele da budu u mogućnosti da se povežu sa svojim porodicama i provode vreme sa njima na siguran način – kaže profesorka Kim Rubenstajn.