EPA/Friedemann Vogel

Zbog odluke Švajcarske o obaveznom karantinu za građane koji se vraćaju sa Zapadnog Balkana mnogi naši građani koji žive u toj zemlji odlučili su da ovog leta odustanu od putovanja u Srbiju.

Međutim, za one koji nisu odustali, kada se vrate iz Srbije moraće da se prijave kantonalnim vlastima u roku od 48 sati i idu u desetodnevni karantin, saopštio je ambasador u Bernu Goran Bradić.

Švajcarska je početkom meseca donela uredbu vezanu za preporuku Evropske komisije, koja je definisale države za koje je htela da da zeleno svetlo za putovanje u zemlje Šengena i EU. Švajcarska nije članica EU, ali jeste Šengena.

Ambasador Goran Bradić je objasnio da su švajcarske vlasti saopštile da su primile k znanju preporuku EU, ali je savezna vlada na preporuku Saveznog ureda za zdravstvo (BAG) sastavila listu od 29 država i regiona koje smatra kriznim teritorijama, i na kojoj su države od Argentine, Albanije, SAD, Švedske, sve do Srbije i drugih zemalja Zapadnog Balkana.

– Za putnike iz tih zemalja neophodan je karantin u trajanju od deset dana po povratku sa navedenih teritorija, nebitno od državljanstva i porekla – precizirao je Bradić.

Podvukao je da, na osnovu te uredbe, svaka osoba koja dolazi iz Srbije mora u desetodnevni karantin.

Bradić je rekao i da je ta mera uticala da jedan broj naših građana odustane od putovanja, ali su neki ipak rešili da putuju u Srbiju, s tim što moraju deset dana ranije da se vrate zbog obaveznog karantina, kako ne bi imali problema sa poslodavcem i kantonalnim vlastima.

– Zaprećene kazne su do 10.000 franaka onima koji ne poštuju uredbu. Kada se vrate iz Srbije moraju da se prijave kantonalnim vlastima u roku od 48 sati i idu u karantin – dodao je Bradić.

Inače Bradić je, u javnim apelima, intervjuima za švajcarske medije, kako ističe, bez namere da se meša u rad švajcarskih vlasti, apelovao na vlasti te zemlje da omoguće građanima koji dolaze iz Srbije da uz negativan PCR test ne moraju u karantin.

Međutim, švajcarske vlasti ne žele da prave izuzetke, pa za sve navedene države važi desetodnevni karantin.

Lista zemalja za koje važi ova mera stalno se aktuelizuje i, prema najavama, u nedelju će biti proširena, kaže Bradić i dodaje da se spominje da će i Luksemburg biti stavljen na tu listu.

– Najavljeno je da će ovdašnje nadležne službe vršiti evaluaciju liste. Neka zemlja može biti vraćena na zelenu listu, ili biti stavljena na žutu i crvenu, u zavisnosti od epidemiološke situacije – ukazao je on.

Podsetio je da u Švajcarskoj živi 62.000 državljana Srbije uz isti broj državljana srpskog porekla koji imaju švajcarski pasoš.

– U Švajcarskoj, prema podacima ovdašnjih vlasti, živi pola miliona građana poreklom sa teritorije Zapadnog Balkana. Zbog teške epidemiološke situacije u tom regionu oni ne žele da ‘uvezu’ zarazu – objsnio je ambasador.

Međutim, kako je naveo u javnosti je postavljeno i pitanje šta je sa 30.000 ljudi koji svakog jutra iz susedne Austrije, Italije, Francuske dolaze na posao u Švajcarsku, i vraćaju se uveče, kao i da li su zdravi. Takođe, ukazao je i na veliki broj šoping turista koji vikendom odlaze u susedne države.

Što se tiče epidemiološke situacije u Švajcarskoj, Bradić kaže da je u poslednje dve nedelje krivulja prilično ravna.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here