Milorad Božović, Srbin koji živi i radi u Malmeu, ni devet godina posle kupovine hotela u Kragujevcu ne može da otvori letnju baštu od 170 kvadrata ispred reprezentativnog objekta u koji je uložio nekoliko miliona evra dok se ne završi sudski spor sa gradskim vlastima. Slučaj je dospeo na sud zbog odluke da zemljište oko hotela u strogom centru grada ne pripada Božoviću, već samo zgrada.
Direktor hotela Dragan Simović kaže da se njegov rođak "gorko pokajao zbog ove investicije", ali da sada mora da nastavi borbu "jer hotel ne može da odnese u Švedsku".
– Milorad je isključivo iz patriotskih razloga novac uložio u Srbiju. Na licitaciji je bio jedini ponuđač i hotel je kupio za milion evra. Bio je u ruiniranom stanju. U njega je uloženo još dva do tri miliona evra. Međutim, ni devet godina posle privatizacije i svih podnetih dokumenata nemamo rešenje da uredimo terasu, odnosno letnju baštu. Grad je prvobitno izdao dozvolu, a onda je opozvao – kaže Simović.
Posle toliko godina od jedne od retko uspešnih privatizacija u Srbiji osim rejtinga hotela rasla je i sudska dokumentacija. Zbog čega je kod hotela od preko 5.000 kvadratnih metara u kome se godišnje beleže od 20.000 do 25.000 noćenja "zapelo" samo kod bašte još ni sud nije do kraja odlučio.
Zemljište na kome se nalazi hotel bilo je 60-ih godina prošlog veka ekspropisano. Tadašnje opštinske vlasti su bivšim vlasnicima platile naknadu i od tada nije bilo vlasnika, već samo korisnika zemljišta.
Član Gradskog veća zadužen za investicije Nebojša Vasiljević izjavio je da lokalna vlast samo mora da uredi imovinske odnose. Sporna parcela na kojoj je izgrađen hotel, dodaje on, upisana je u katastar tek 2006. godine nakon snimanja iz vazduha.
– Letnja bašta i parkiralište su gradsko građevinsko zemljšte. Ta parcela nije ni bila ucrtana dok nije obavljeno avionsko snimanje. Zar ja treba sada nekog svog činovnika da oteram na robiju ako potpiše da jednom privatniku omogući da uzme u posed 30 ari gradskog zemljišta?! – kaže Vasiljević.
On ističe da bi spor mogao da se reši i van suda, tako što bi vlasnik hotela mogao jednostavno kupi zemljište oko zgrade, po već postojećim cenovnicima. Pošto je u pitanju već izgrađeno zemljište u strogom centru grada ar bi mogao da košta oko 40.000 evra što znači da bi vlasnik hotela Milorad Božović morao da plati još više od milion evra da bi dobio letnju baštu.
Vlasnik i njegov rođak smatraju da bi trebalo imati više dobre volje jer od prihoda hotela godišnje u lokalni budžet se slije sedam miliona dinara. Broj zaposlenih je posle privatizacije udvostručen.
– Gradske vlasti su nam svojevremeno izdale dozvolu da uredimo letnju baštu. Međutim, naglo su preinačili odluku i od tada naš baštovan ne sme ni korov da počupa u tom delu. Mermerne ploče stoje odvaljene. Sve je ruinirano i to tik do moderno uređene fasade i enterijera u kome nam odsedaju gosti, organizujemo svadbe i mature – dodaje Simović.
Pare i potomcima – Pre četiri meseca podneli smo zahtev za legalizaciju, ali to nećemo moći da završimo pre sudskog spora, koji traje već sedam godina. Ovde ispada kao da hotel lebdi i nije sagrađen na zemlji. Čak smo pronašli i tri potomka nekadašnjih vlasnika čiji su ugovori bili zagubljeni i isplatili im eksproprijaciju od pre pet decenija kako bi sve bilo po zakonu. Ali izgleda da nema svrhe – kaže Simović.
Grad se žalio na odluku suda Spor Milorada Božovića sa gradskim vlastima Kragujevca traje sedam godina.
|