Za srpske žrtve još nema pravde

0

U Beogradu su nedavno sahranjeni posmrtni ostaci supružnika Petra (1928) i Ljubice (1925) Šašo ubijenih u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja" 7. avgusta 1995. godine u Dvoru na Uni, u ulici Voje Strineke, u 19 sati.

I ćutanje je zločin
Nadležne sudske institucije ne smeju ćutati nad zločinom kao što je brutalno ubistvo supružnika Šašo, ne smeju se ponašati kao da se ništa nije desilo. Pravda za žrtve uključuje i satisfakciju i procesuiranje onih koji su počinili ovakve zločine – rekao je Dragan Pjevač, predsednik Koordinacije udruženja porodica nestalih sa područja bivše Jugoslavije.

Kada je u srpskoj prestonici, na groblju Orlovača, spomenuto njegovo ime kao komandanta jedinice čiji su pripadnici hladnokrvno oduzeli živote Petru i Ljubicu, Željko Krapljan je u Sisku dopunjavao i utvrđivao plan aktivnosti gradskog odbora HDZ, na čije čelo je nedavno ponovo izabran.
Ostaci bračnog para Šašo identifikovani su 13. maja u Zagrebu na Zavodu za sudsku medicinu među 19 leševa ekshumiranih iz masovnih, zajedničkih i pojedinačnih grobnica na području Like, Dalmacije, Korduna, Banije i Zapadne Slavonije.
 

Oslobođeni za ubistvo
u Gruborima

Frano Drljo i Boško Krajina juče su na zagrebačkom Županijskom sudu oslobođeni optužbe da su 25.
avgusta 1995. nakon akcije "Oluja" ubili šestoro civila srpske nacionalnosti u selu Grubori kod Knina.
Za zločin u Gruborima, koji se dogodio uoči prolaska tzv. vlaka slobode kojim je Tuđman i hrvatski državni vrh išao za Split, sudilo se i Igoru Beneti. On je u aprilu 2011. pronađen obešen u šumi pored Otišića.

Krapljanovo ime odzvanjalo je tišinom orlovačkog groblja koju su prekidali jecaji Petrovih i Ljubičinih kćeri i sinova (a izrodili su ih petoro – Milica, Milan,Vlado, Nikola i Anđelija) koji su nakon skoro 19 godina potrage dočekali dan da dostojno sahrane svoje roditelje na mestu gde će moći da se pomole za spokoj njihovih duša i zapale im sveće.
Krapljan, čovek koga hrvatski mediji svako malo pronađu u nekoj novoj aferi podsećajući da se radi o bivšem ratnom zapovedniku, saborskom zastupniku i čelniku Hrvatskih autocesta, na svojoj duši ne nosi samo bračni par Šašo.
Isti čovek, naime, komandovao je i jedinicom koja je, kako tvrdi Savo Štrbac, direktor Veritasa, dan kasnije, 8. avgusta 1995. u Dvoru na Uni počinila i jedan od najgnusnijih zločina u proteklom ratu u regionu – likvidaciju najmanje devet nepokretnih, teško bolesnih i hendikepiranih osoba srpske nacionalnosti.
 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here