U Beogradu su nedavno sahranjeni posmrtni ostaci supružnika Petra (1928) i Ljubice (1925) Šašo ubijenih u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja" 7. avgusta 1995. godine u Dvoru na Uni, u ulici Voje Strineke, u 19 sati.
I ćutanje je zločin |
Kada je u srpskoj prestonici, na groblju Orlovača, spomenuto njegovo ime kao komandanta jedinice čiji su pripadnici hladnokrvno oduzeli živote Petru i Ljubicu, Željko Krapljan je u Sisku dopunjavao i utvrđivao plan aktivnosti gradskog odbora HDZ, na čije čelo je nedavno ponovo izabran.
Ostaci bračnog para Šašo identifikovani su 13. maja u Zagrebu na Zavodu za sudsku medicinu među 19 leševa ekshumiranih iz masovnih, zajedničkih i pojedinačnih grobnica na području Like, Dalmacije, Korduna, Banije i Zapadne Slavonije.
Oslobođeni za ubistvo Frano Drljo i Boško Krajina juče su na zagrebačkom Županijskom sudu oslobođeni optužbe da su 25. |
Krapljanovo ime odzvanjalo je tišinom orlovačkog groblja koju su prekidali jecaji Petrovih i Ljubičinih kćeri i sinova (a izrodili su ih petoro – Milica, Milan,Vlado, Nikola i Anđelija) koji su nakon skoro 19 godina potrage dočekali dan da dostojno sahrane svoje roditelje na mestu gde će moći da se pomole za spokoj njihovih duša i zapale im sveće.
Krapljan, čovek koga hrvatski mediji svako malo pronađu u nekoj novoj aferi podsećajući da se radi o bivšem ratnom zapovedniku, saborskom zastupniku i čelniku Hrvatskih autocesta, na svojoj duši ne nosi samo bračni par Šašo.
Isti čovek, naime, komandovao je i jedinicom koja je, kako tvrdi Savo Štrbac, direktor Veritasa, dan kasnije, 8. avgusta 1995. u Dvoru na Uni počinila i jedan od najgnusnijih zločina u proteklom ratu u regionu – likvidaciju najmanje devet nepokretnih, teško bolesnih i hendikepiranih osoba srpske nacionalnosti.