Zanimanje savetnik, osim u Vladi Srbije i drugim državnim institucijama, uvrežilo se i u republičkom parlamentu, gde na usluge savetovanja poslanika odlazi 20.000 evra mesečno ili skoro četvrt miliona evra godišnje.
Administrativni odbor je odlučio da takvih savetodavaca ubuduće bude 38. Poslanički klub do 15 članova može da ima dva konsultanta, od 16 do 44 duplo više, grupi sa 81 do 129 glasova pripada osmoro, a oni koji prelaze taj broj poslanika, poput naprednjaka, imaju pravo na 12.
Da je ta brojka enormna u odnosu na ranije sazive, ukazuje nekadašnji poslanik radikala Zoran Krasić. On objašnjava za "Vesti" da je poslanički klub SRS 2008. sa 83 poslanika imao dva savetnika, a samo ponekad četvoro.
– Ovaj manir zagovara Brisel, a stranke u Srbiji to jedva čekaju da pozapošljavaju svoje kadrove. U Skupštini Srbije 2000. je bilo 79 službenika, a sada ih je više od 400, a zgovor za zapošljavanje nalaze u evropskim integracijama – kaže Krasić, dodajući da je višak i gotovo polovina skupštinskih odbora.
Cifra prilična za državu u kojoj od jeseni i najstarijim građanima u okviru mera štednje može uslediti smanjenje penzija. Ekonomista Branko Dragaš smatra da je prevelik i broj od 250 poslanika za zemlju veličine Srbije, a kamoli raznih nagomilanih savetnika.
– Našoj državi ne treba više od 72 poslanika, među kojima 24-oro treba da bude teritorijalni birano po regijama i šest poslanika iz dijaspore, birano po kontinentima. Ako će da štede, ne treba uvećavati administraciju, već bi poslanici kao i ministri trebalo da imaju prosečnu srpsku platu. Ovako će cela priča o štednji pući kao mehur od sapunice – kaže Dragaš za "Vesti".
Ne poštuju birače
|