Haški osuđenik i bivši general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić podneo je tužbu protiv britanske vlade u kojoj traži odštetu od 120.000 funti zbog napada žiletom u engleskom zatvoru "Vejkfild", gde je prvobitno izdržavao kaznu.
Krstić je podneo tužbu jer britanska vlada nije uspela da ga zaštiti od napada koji su izvela trojica zatvorenika muslimanske veroispovesti, prenosi britanski "Tajms".
Napad žiletom u zatvoru "Vejkfild" je, kako tvrdi general nekadašnje Vojske RS, ostavio na njega "fizičke i mentalne ožiljke" što je i razlog podizanja tužbe i zahteva za isplatu odštete.
Sramota ili namerni propust? |
Napad se dogodio 2010. godine kada su trojica zatvorenika muslimanske veroispovesti pokušale da prerežu vrat Krstiću koji je tom prilikom jedva preživeo. Ti osuđenici služe kaznu doživotnog zatvora, a zbog napada na Krstića kažnjeni su sa dodatnih šest do 12 godina zatvora.
Posle ovog incidenta, Krstić je prebačen u Poljsku na izdržavanje kazne.
U maju 2010, kada se desio napad, britanska štampa je pisala da se incident desio iz osvete, te da je bar jedan od napadača bio musliman iz BiH.
Napadači su koristili ručno napravljen žilet koji su sakrili u četkici za zube, posle čega su ga izudarali po glavi i celom telu. General je imao sreću što mu je tom prilikom promašena arterija i praktično je "za dlaku" izbegao smrt.
Krstića su pronašli zatvorski čuvari na podu u lokvi krvi. Kada je prebačen u obližnju bolnicu Pinderfilds bio je u nesvesti, a jedan izvor u zatvoru je rekao da su svi mislili da je Krstić mrtav zbog velike količine krvi oko njega.
Prema pisanju "Dejli mejla" bila je to "dobro planirana i izvedena zaseda iz osvete zbog Srebrenice".
Među napadačima i Albanac |
General Krstić bio je komandant Drinskog korpusa Vojske RS i Mladićev pomoćnik za logistiku, a po haškoj poternici uhapšen je decembra 1998. godine. Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji optužio ga je za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine. Presudom iz avgusta 2001. osuđen je na 46 godina zatvora, ali je Žalbeno veće Haškog suda 19. aprila 2004. ukinulo prvostepenu presudu i Krstića pravosnažno osudilo "za pomaganje i podržavanje genocida" umanjivši mu kaznu sa 46 na 35 godina zatvora.