Iako su dnevnice za pojedine sezonske poslove u poljoprivredi veoma visoke, idu čak i do 50 evra, vlasnici poljoprivrednih gazdinstava godinama muku muče kako da dođu do kvalitetne radne snage.
Kako je kazala Svetlana Radomirović Kovačević, diplomirani inženjer poljoprivrede i dugogodišnji urednik portala „Domaćinska kuća“, koji se bavi tom oblašću, najviše se kuburi sa radnicima u poljoprivredi za poslove u stočarstvu i u voćarstvu.
– U ovom periodu posebno su aktuelni poslovi orezivanja. Vlasnici koji imaju po više desetina zasada pod voćem veoma su zabrinuti da li će uspeti, i pored angažovanja svih članova porodice i prijatelja, da završe sve na vreme bez dodatne radne snage – kaže ona.
Radomirović Kovačević dodaje da iskustvo sa terena, posebno iz Mačve, pokazuje da su vlasnici s pravom zabrinuti, jer teško mogu da nađu sezonce, iako su spremni da izdvoje i blizu 50 evra za dnevnicu, a koja za naše uslove nije nimalo mala.
Ona navodi da je slična situacija u svrljiškom kraju i da problem sa pronalaskom radnika imaju stočarska gazdinstva, jer ne mogu da pronađu radnike za čuvanje stoke, koji na mesečnom nivou mogu da zarade i do 600 evra, uz obezbeđene obroke.
Prema njenim rečima, Srbiji nedostaje više od 200 čuvara stoke jer ljudi nisu uopšte zainteresovani za taj posao, koji nije lak, ali je svakako dobro plaćen.
Kako dodaje, teško se nalaze sezonski radnici i za ostale radove u polju, a dnevnica za te poslove kreće se 2.000 dinara, uz obezbeđen prevoz i obrok za radnike.
– Zbog velike tražnje, satnica jednog dobrog orezivača nije manja od 500 dinara, ali nije toliko problem u novcu, jer su vlasnici gazdinstava spremni da plate dobrog radnika. Mnogo veći problem je to što dobri i stručni radnici, za specifične poslove koji zahtevaju određeno znanje, teško mogu da se nađu – kaže Radomirović Kovačević.