Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je velike sile da obezbede mir u svetu, pre svega da reše konflikte u Ukrajini i na Bliskom istoku, da bi svet mogao da se posveti borbi protiv klimatskih promena.
Govoreći na Samitu o klimatskim promenama COP29 u organizaciji UN, rekao je da postoji nekoliko preduslova da bi se bavili problemima klimatskih promena. Danas se, kazao je, nikome ne dopada reč mir, jer svi žele da poraze onog drugog, žele da druga strana bude poražena.
– Moramo da ulažemo mnogo više u mir, inače moraćemo mnogo više novca da investiramo u naoružanje i municiju i oružje, kao što to radimo danas, umesto da masovno ulažemo u sve instrumente za borbu protiv klimatskih promena – naglasio je predsednik Srbije.
Apel moćnima
On je naveo da moramo da se bavimo sušom, poplavama, požarima, zagađenjem vazduha i vode i svim ostalim klimatskim problemima, ali pre toga, mora da se uspostavi mir.
Zbog toga, kazao je predsednik Srbije, pozivam sve velike sile da rešavaju probleme u Ukrajini, Bliskom istoku, svuda u svetu.
– Onda ćemo moći da rešavamo sve ove ostale probleme – kazao je on.
Dodao je da, veliki i bogati, kao i uvek, prave probleme, a siromašne zemlje i male zemlje plaćaju za to cenu. Zbog toga smatra da je izuzetno važno da se pronađu novi finansijski instrumenti da se pomogne nerazvijenim državama i zemljama u razvoju. – Instrumente da pronađemo novac za ulaganje u nove tehnologije. Da li ćemo moći da podstaknemo MMF i Svetsku banku da mnogo više pomažu nego ranije. Kako ćemo se baviti pitanjem odnosa između javnog duga i BDP, jer se približavamo stopi od 100 odsto i to na svetskom nivou, a to će značiti puno imajući u vidu borbe protiv klimatskih promena – konstatovao je Vučić.
Na kraju, kaže, baština i nasleđe koje ostavljamo omladini je da stvorimo pravično i održivo društvo, a sva baština mora biti akcija sa nadom.
Oblikovanje budućnosti
– Hajde da napustimo ovu konferenciju ne samo sa obećanjima, već sa planovima koji će oblikovati našu budućnost. To kažem još jednom vraćajući se na preduslove koji se moraju ispuniti za borbu protiv klimatskih promena. A, to su mir, mir, mir i više finansijskih instrumenata koji će biti dostupni siromašnim zemljama – poručio je Vučić.
Nakon obraćanja na samitu, rekao je novinarima da bi voleo da Srbija pronađe više oblasti saradnje sa Azerbejdžanom. Podsetio je da je razgovarao sa predsednikom Alijevim i da su dogovarali saradnju na izgradnji gasne elektrane u Srbiji, od koje obe zemlje mogu imati koristi.
– Za nas je to veoma važno. Gasni koridori će biti interkonektori koji će prikupiti gas i od toga proizvoditi struju – naveo je Vučić.
Ukazao je da bi u Srbiji mogla da bude podignuta velika gasna elektrana.
– Azerbejdžan gradi elektrane koje mogu da proizvedu i po jedan gigavat električne energije, a Srbija se ograničavala na oko 300, 350 megavati. Ako bismo mogli da podignemo veliku elektranu značajno bismo osigurali potrebe za električnom energijom u budućnosti. Izgradnja gasne elektrane sa Azerbejdžanom jedan je od načina da mi sebe obezbedimo, posebno sigurnost snabdevanja gasom ako nam budu partner – rekao je on.
Sačuvajmo planetu
– Ovo je trenutak kada, kao međunarodna zajednica, moramo da pokažemo odgovornost i solidarno delujemo kako da sačuvamo planetu za buduće generacije. Srbija se pridružuje globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena, kroz nacionalne strategije i politike i nastavlja da radi na smanjenju emisije ugljen-dioksida, promovisanju energetske efikasnosti i zelene energetske tranzicije i zaštiti biodiverziteta. Da samit bude podsetnik da imamo snage da promenimo kurs, sačuvamo planetu i obezbedimo bolju budućnost – naveo je on.
Velika potrošnja
Vučić je, govoreći o električnoj energiji i planovima sa Azerbejdžanom, kazao da Srbija, u poslednja dva meseca izvozi energiju, ali mora da razmišlja i o uvozu jer ne samo da ide zima, već i leto.
– Ove godine u avgustu tri dana smo trošili više nego dan uoči Svetog Nikole – ukazao je on i dodao da je potreban ugovor sa Rusima, sa Azerbejdžanom, gasne elektrane, jer to je čista energija.