Vulkani 1816. izazvali glad u svetu

0

Te 1816. godine najveći efekat promena klime je bio na američkom severoistoku, kanadskom primorju, Njufaundlendu i u severnoj Evropi.

 

Dešavalo se da temparatura padne od 35°C naglo na temparaturu blizu smrzavanja i to sve za nekoliko sati. Iako su poljoprivrednici južno od Nove Engleske uspeli da požanju nešto useva, cene kukuruza i drugih žitarica su dramatično narasle.

Odstupanja od normalne temparature su se desila zbog erupcije vulkana Maunt Tambura na ostrvu Sumbava u Holandskoj Istočnoj Indiji (današnja Indonezija), koja je bila 5. aprila – 15. aprila 1815. Tada je ogromna količina vulkanskog pepela završila u gornjoj atmosferi.

 

Drugi vulkani koji su bili aktivni u tom periodu su i La Sufrijer na Sent Vinsentu u Karibima 1812. godine i Majon na Filipinima 1814. godine. Te dve erupcije su već izbacile veliku količinu pepela u atmosferu. Uobičajeno je da nakon masivne vulkanske erupcije padne globalna temparatura, jer se manje sunčanog zračenja probije kroz atmosferu do zemlje.

 

Kao posledica serije vulkanskih erupcija, usevi u ugroženim oblastima su slabo rađali nekoliko godina pre 1815. Konačni udar je bila erupcija Tambure iz 1815. godine. Zato u SAD mnogi istoričari "Godinu bez leta" smatraju glavnim uzročnikom pokreta američkih kolonista prema zapadu i ubrzano naseljavanje američkog srednjeg zapada.

U Velikoj Britaniji i Francuskoj su izbile pobune zbog nestašica hrane, a skladišta hrane su bila popljačkana u tim pobunama. Nasilje je bilo najjače u Švajcarskoj, koja je imala malo zemlje. U Švajcarskoj je vlada proglasila vanredno stanje zbog opšte gladi. Velike oluje, abnormalne količine kiša i poplave velikih reka u Evropi doprinele su ionako teškoj situaciji.

 

Procenjuje se da je ukupno bilo oko 200.000 mrtvih u Evropi zbog te klimatske promene.

 

Erupcija Tambure izazvala je pojavu smeđeg snega u Mađarskoj. U Italiji se nešto slično dešavalo, tako da je tokom godine padao crveni sneg.

 

U Kini su neuobičajeno niske temparature za leto upropastile rod pirinača u Junan provinciji i zbog toga se pojavila velika glad. Padanje snega je zabeleženo leti na više mesta u dve provincije na jugu Kine. Sneg je zabeležen i na Tajvanu.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here