Vazdušni prostor iznad Srbije, Crne Gore i dela Bosne i Hercegovine zatvoren je danas u 16 sati, a blokada neba nad Evropom će trajati bar do ponoći. Zabrana vazdušnog saobraćaja u prostoru nadležnosti Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore stupila je na snagu u 16 časova, izjavila je Slađana Popović iz Agencije za kontrolu letenja. "Zabrana letenja će trajati dok se ne stvore uslovi za bezbedno odvijanje vazdušnog saobraćaja", rekla je Popovićeva Tanjugu.
Pratimo kretanje oblaka vulkanske prašine iz časa u čas!
Redakcija "Vesti-online" prenosi vam najnovije informacije o kretanju oblaka vulkanske prašine, zatvaranju aerodroma širom Evrope i sveta i ostalim posledicama erupcije vulkana na Islandu. Saznajte više… |
Za sada se kretanje oblaka prati iz kosmosa, a naučnici tvrde da erupcija neće ozbiljnije pogoditi klimu, naravno, ukoliko ne potraje. Prema njihovoj proceni, erupcija može da traje od nekoliko dana do nekoliko meseci.
Pored ogromnih gubitaka aviokompanija zbog otkazanih letova procenjenih na 200 miliona dolara dnevno, vulkanski oblak ugrozio je i održavanje niza važnih događaja. Misija Saveta bezbednosrti Ujedinjenih nacija je tako otkazala putu Afriku, evropski ministri za ekonomiju su zakasnili na sastanak u Madridu, a gosti danske kraljice Margarete Druge na njen jubilej.
Poljska ne namerava da zbog problema u aviosaobraćaju odloži sahranu predsednika Leha Kačinjskog, poginulog u aviokatastrofi kod Smolenska. Kovčezi sa njegovim i telom njegove supruge Marije biće dopremljen u Krakov u nedelju ujutru, čak i u slučaju da aerodrom bude zatvoren. Estonski premijer Andrus Ansip spreman je da automobilom doputuje u Krakov na sahranu poljskog predsednika.
Oblak pepela se širi, i prema podacima Ruske hidrometeorološke službe do nedelje će dostići liniju Crno more-poluostrvo Jamal.
Prognozira se da će u nedelju oblak prekriti celu Evropu. Njegov istočni kraj će dosezati od poluostrva Jamal preko evropskog dela Rusije do crnomorske obale Moldavije. Oblak će prekriti celu severnu Italiju, veći deo Francuske i celu centralnu i severnu Evropu.
Na krajnjem severu, zatvoriće južni deo Nove Zemlje i dostići obale Špicbergena. |
U isto vreme iznad najvećeg dela evropske teritorije koncentracija pepela na visini do deset kilometara neće premašiti 0,001 grama po kubnom metru. Pepeo na toj visini neće uticati na zdravlje ljudi, smatraju eksperti, iako stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO) upozoravaju na moguće negativne posledice.
Prekid vazdušnog saobraćaja u većini zemalja centralne i severne Evrope zbog širenja vulkanskog pepela sa Islanda nastaviće se i naredna 24 časa, saopštila je Evropska agencija za kontrolu avio saobraćaja (Eurokontrol).
Agencija navodi da sada nisu moguća ni sletanja ni poletanja civilnih aviona u centralnoj i severnoj Evropi, ali da avioni lete na jugu kontinenta, uključujući Španiju, južni Balkan, južnu Italiju, Bugarsku, Grčku i Tursku.
U Velikoj Britaniji je velikim delom zatvoren vazdušni saobraćaj, a nadležne vlasti su saopštile da bi situacija mogla danas da se pogorša. Tri pariska aerodroma Šarl de Gol-Roasi, Orli i Burže su zatvoreni za saobraćaj, a najavljena su i zatvaranja još aerodroma u Francuskoj. U Norveškoj, Finskoj, Belgiji i Danskoj i dalje je na snazi zabrana letenja. Ista situacija je i u Švedskoj, koja je samo delove retko naseljenog severa otvorila za aviosaobraćaj.
Erupcija vulkana ispod glečera Ejafjalajokul na Islandu, koja je paralisala vazdušni saobraćaj nad velikim delom Evrope, ne pokazuje znake slabljena, dok pojedini stručnjaci ukazuju da je oblak prašine iznad vulkana danas na manjoj visini.
Zašto je opasan vulkanski oblak?
Dok se oblak širi i pomera iznad Evrope, nižu se razna pitanja: da li je vulkanska prašina opasna po zdravlje, da li će biti promena vremenskih prilika i šta će biti kada oblak prašine dođe do Srbije… Ekipa Vesti-online potražila je odgovore. Saznajte više… |