– Pozicija Srbije u saglasnosti je sa međunarodnim pravom i sa pozicijom EU. Jedina razlika je što nije uvela sankcije Rusiji… Činimo sve da budemo uz naše evropske partnere. Mislim da je jasna poruka Srbije i mislim da niko nije očekivao da ćemo javno reći da podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine… Ne možemo sami, potrebna nam je pomoć EU, izjavio je srpski premijer, odgovarajući na pitanja novinara posle sastanka sa austrijskim vicekancelarom i ministrom finansija Mihaelom Špindelegerom.
Na pitanja o iskazanoj podršci Srbije ukrajinskom teritorijalnom integritetu, koji je prisajedinjenjem Krima Rusiji došao u pitanje, ambasada Rusije u Beogradu nije želela da odgovara.
Vučić ide Titovim stazamaNajgrublje “njet” uputio je Tito Staljinu 1948. kada je izdata čuvena rezolucija Informbiroa, u kojoj se zahtevala smena Centralnog komiteta KPJ i povratak izvornom marksizmu. Staljin i njegovi „saradnici“ iz Varšavskog pakta prethodno su optužili Broza da je „eksponent imperijalističkih sila“, što ga je toliko razljutilo da je velikom sovjetskom diktatoru, nakon sastanka partijskog vrha na Dedinju, rekao glasno "njet". |
– Stav Srbije po pitanju sankcija Rusiji je apsolutno jasan i nedvosmislen i ambasada tu ne vidi nijedan razlog za dodatne komentare – poručio je za Alo ataše za štampu ruske ambasade u Beogradu Jurij Pičugin.
Posle odluke Brisela da suspenduje "Južni tok" i time uputi Rusiji još jednu kaznu zbog Ukrajine, poruke Vučića iz Beča mogle bi nagovestiti novi talas zatezanja srpsko-ruskih odnosa.
Upitani o novonastaloj situaciji s gradnjom najznačajnijeg gasovoda kroz Evropu, u Ministarstvu energetike za Alo naglašavaju da je pitanje realizacije projekta "Južni tok" kroz Srbiju samo deo pitanja koja se rešavaju na relaciji EU – Moskva, a da je naša zemlja samo jedna, i to jedina zemlja van EU na trasi ovog gasovoda.
– Pitanje usaglašavanja postojećih sporazuma sa pravnom regulativom EU rešava se u okviru razgovora "Gasproma" i Evropske komisije, a ukoliko bude bilo potrebno da se nešto od potpisanih akata unapredi, Srbija će postupiti u skladu sa onim što je dogovoreno i u skladu sa postupcima drugih zemalja na trasi gasovoda. Do tada će Srbija poštovati sve svoje već preuzete obaveze…. Što se tiče posledica koje možemo trpeti, one su više vezane za proces priduživanja Srbije EU, a ne za eventualne sudske sporove kakvim bi mogla biti izložena Bugarska… – objašnjava za Alo državni sekretar Ministarstva energetike Dušan Mrakić.