Agrarni koncern Al Ravafed je stigao da posrnule srpske kombinate spase parloga, Erbas će kupovati aviokomponente u Srbiji jer će ih emiratska Mubadala baš u Pančevu proizvoditi, Etihad je od Er Srbije napravio regionalnog lidera, a kada stigne nekoliko milijardi evra vredna investicija Mubadale u istraživački centar i fabriku čipova, Srbija će postati "malo čudo", tvrdio je premijer Aleksandar Vučić.
Međutim, dosadašnji bilansi ulaganja iz prijateljskih Emirata u najmanju ruku su mršavi, nalik pričama Šeherezade iz 1.001 noći i skriveni iza tajnih ugovora. A neki stručnjaci koji su ugovore s Arapima imali prilike da uopšte pročitaju tvrde da su ti poslovi nezakoniti.
Da podsetimo, ministar finansije privrede Dušan Vujović potpisao je ugovor o zajedničkom ulaganju u poljoprivredu sa firmom Al Ravafed iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, što bi u naredne četiri godine trebalo da rezultira investicijom od 140 miliona evra. Iza lepih brojki zapravo se krije vrlo neobičan posao u koji građani i stručna javnost nemaju uvida zbog pomenute klauzule tajnosti svih sporazuma sa Arapima, a ima čak 28 tajnih ugovora.
Tajnost na kojoj vlada insistira proističe iz krajnje čudnog međudržavnog sporazuma Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Reč je o sporazumu iz februara 2013. u čijem se članu 6. doslovno suspenduje nacionalno zakonodavstvo Srbije na sve ugovore koji će proisteći iz međudržavnog sporazuma.
– Sve naše vlade rade u tajnosti i imamo rak ranu u ekonomskom organizmu. U ime građana nastupaju ministri koji raspolažu imovinom poreskih obveznika i potpisuju tajne ugovore, a čim se nešto krije, otvara se prostor za sumnju. Jer to nisu poslovi državne bezbednosti, već obična prodaja poljoprivrednih kombinata – kaže za "Vesti" Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja.
Ako se ima u vidu pregled svih arapskih gromoglasno najavljivanih investicija u Srbiji, vidi se da je ostvareno jako malo. Fabrika čipova Mubadale od četiri milijarde dolara, kako su obećavali, od početka je bila na dugom štapu. Isto tako i istraživačko-razvojni centar Mubadale. U taj centar navodno je trebalo da se uloži nekoliko stotina miliona evra i da u njemu posao nađe 50 doktora nauka. Godinu dana kasnije, centra i dalje nema.
Premijer Aleksandar Vučić najavljivao je glasno otvaranje fabrike za proizvodnju komponenti za Boing i Erbas, koja je Srbiji navodno trebalo da donese izvoz od 100 miliona evra godišnje. Vlada i Mubadala potpisali su i memorandum o ovom projektu, ali ni od toga još nema ništa.
Odustala je od Srbije i Al Dahra, kompanija koja se bavi poljoprivrednim kombinatima, te ju je u ulozi navodnog investitora zamenila Al Ravafed.
Taj poslednji potez vlade naišao je na žestoku reakciju Saše Radulovića, bivšeg ministra privrede u vladi Dačić-Vučić.
– Oni ne mogu da kupe zemlju zato što zemlje nema. Recimo, u
opštini Kula, platili bi više od 10.000 evra po hektaru. Razgovarao sam sa Arapima i da ima te zemlje oni bi je platili. Međutim, oni nemaju pristup toj zemlji. Zato kabinet premijera u ovom slučaju hoće da četiri poljoprivredna preduzeća i njihovo zemljište proda Arapima. Reč je o preduzećima "Bačka" iz Sivca, "Agrobačka" iz Bača, "Jadran" iz Nove Gajdobre i "Mladi borac" iz Sonte. U to je uključeno i Karađorđevo, koje je u nadležnosti Ministarstva odbrane – navodi Radulović.
On objašnjava da je reč o zemljištu koje danas obrađuju seljaci u zakupu za 400 evra po hektaru, a država hoće da ga da Arapima proda za 250 evra.
Banana Srbija i premijer
Mali krčmi oranice
Er Srbija veća rupa od Jata
POVERENIK ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
|