Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u sredu će na poziv nemačkog kancelara Olafa Šolca boraviti u Berlinu, a sa Šolcom će razgovarati na najaktuelnije ekonomske i političke teme o ratu u Ukrajini, dijalogu Beograda i Prištine…
Istog dana, Šolc će primiti i premijera Kosova Aljbina Kurtija, a na te sastanke nemački kancelar pozvao je i izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka.
Iz Šolcovog kabineta je saopšteno da razgovori imaju za cilj da se podrži dijalog Beograda i Prištine, pa će, nakon odvojenih razgovora Vučića i Kurtija sa Šolcom, sa njima razgovarati i Miroslav Lajčak.
Kako je na svom tviter nalogu naveo nemački ambasador u Prištini Jorn Rode „oba sastanka ce se fokusirati na koordinaciju daljih reakcija na ruski agresorski rat protiv Ukrajine, političke i ekonomske odnose i regionalnu saradnju”.
Sastanci ce, naveo je Rode takode poslužiti za podršku dijalogu Beograda i Prištine koji vodi EU” i dodao da je u cilju podrske dijalogu Šolc pozvao izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka koji će, kako tvrdi nemački ambasador, održati zajednicki sastanak sa Kurtijem i Vučićem.
Ukoliko bi do tog sastanka došlo to bi bio prvi susret Vučića i Kurtija od 19. jula prošle godine kada su se susreli u okviru dijaloga u Briselu.
Predsednik Srbije je ranije danas rekao da da ne očekuje lak razgovor i da strahuje od njega.
– To znači da ću, ako ništa, na veoma odgovoran način nastupati. Svakako ne očekujem lak razgovor – rekao je Vučić.
On je i pre nekoliko dana rekao da nema prevelika očekivanja od tog sastanka, već da očekuje da sasluša primedbe na ponašanje Srbije i da ima priliku da kaže stav naše zemlje.
– Dobra prilika da ćemo imati neko vreme da iznesemo stavove, ali nećemo promeniti stav Nemačke ni oko KiM, a ni oko sankcija – konstatovao je tada Vucić.
Domaći i strani analitičari saglasni su da je razgovor u Berlinu pokušaj Nemačke da odblokira dijalog Beograda i Prištine i aktivnije se uključi u rešavanje kosovskog pitanja, ali da je ishod neizvestan.
Nekadašnji izaslanik EU za Kosovo Volfgang Petrič kao cilj ovih razgovora vidi i želju Nemačke da bude aktivnija na Zapadnom Balkanu gde je Srbija, kako kaže ključna država, a Kosovo ključno nerešeno pitanje. On kaže da Šolc želi da se reše pitanja oko kojih bi i Moskva mogla da bude zainteresovana.
Petrič istovremeno skreće pažnju da će ovi ragovori, kako kaže pokazati koliko je Kurti spreman da bude fleksibilniji, i da svoj doprinos rešavanju kosovskog pitanja.
I diplomata Zoran Milivojević ističe želju Nemačke da se aktivno uključi u rešavanje kosovskog čvora, da se obnovi dijalog na najvišem nivou, ali skreće pažnju da neće biti značajnijeg pomaka, ukoliko SAD ne izvrše pritisak na Kurtija.