Predsednik Aleksandar Vučić preneo je danas da je na ručku sa patrijarhom srpskim Porfirijem i episkopima razgovarao o situaciji na Kosovu i Metohiji, u Republici Srpskoj i svim ključnim pitanjima za srpski narod, te da je ukazao na brojne opasnosti i važne sastanke po pitanju KiM.
– Srećan sam što sam ugostio patrijarha Porfirija i čak 35 episkopa SPC, a razgovarali smo o ključnim pitanjima za srpski narod – rekao je Vučić nakon sastanka, kome je prisustvovao i predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik.
Kako je rekao, razgovaralo se o situaciji na Kosovu i Metohiji, u RS, o svim problemama sa kojima sa suočavamo.
– Bili smo otvoreni, čini mi se da smo dobro razumeli jedni druge. Crkva ima stanovište da je važno jedinstvo države, naroda i crkve, nama je važno da imamo što bliže stavove i da možemo da ih delimo sa prestavnicima Crkve, uz razumevanje činjenice da je crkva odvojena od države i da se poštuje princip sekularnosti – rekao je Vučić.
Preneo je da je u razgovoru istakao da je Srbija danas ekonomski snažnija nego ikada, da raste brže nego ikada, ali i da je to sve do trenutka dok možemo da čuvamo mir i stabilnost i dok političke stvari možemo da držimo pod kontrolom u celom regionu.
– Ukazao sam im na brojne opasnosti, na mnogo važnih sastanaka koje ćemo da imamo u narednom periodu, pre svega po pitanju KiM. Video sam da ih je iznenadila grčka reakcija – rekao je Vučić.
“Uzdamo se da Grčka neće priznati Kosovo”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je dobio zvanično obaveštenje da Grčka namerava da unapredi svoje odnose sa Prištinom na nivo kancelarije, odnosno političkih direktora, te da se uzda u prijateljstvo sa Atinom da neće ići korak dalje – u priznanje.
Vučić je rekao da je Grčka svojevremeno kada je Priština uvodila takse na srpsku robu dala mogućnost da se otvore trgovinske kancelarije, a sada se otišlo na nivo više.
– U petak smo zvanično obavešteni da će da unaprede svoje odnose sa Prištinom na viši nivo, političkih direktora, što je najviša moguća ličnost do nivoa ministra – objasnio je on.
Vučić je rekao da će moliti Grčku da se to ne desi, jer je sledeći korak priznanje nezavisnosti.
To je, prema njegovim rečima, problem jer se time ne pokazuje samo da bi Evropa po pitanju Kosova mogla biti ujedinjena protiv interesa Srbije, već i zbog činjenice da je to suprotno međunarodno pravnom poretku.
Ukazao je da postoji dodatna opasnost da druge države budu pritisnute da to isto učine.
Onda bi se, kaže, išlo na bilateralne dogovore, gde bi neka treća zemlja predstavljala Kosovo u međunarodnim organizacijama, i tako postala deo NATO.
– Vrlo je teška situacija za nas. Pozvali smo grčkog ambasadora na razgovor, ali nismo preduzimali nikakve mere, jer se uzdamo u prijateljstvo i nadamo se da neće ići sa daljim merama i približavanjima – naglasio je Vučić.
Upitan da li je dobio uveravanja da Grčka neće priznati Kosovo, kaže da takva uveravanja dobija svakog dana, ali da činjenice govore da oni uvećavaju nivo svojih odnosa, kako sami kažu sa Kosovom.
Rekao je i da se ne radi samo o jednoj zemlji, jer će posle slediti pritisci na druge zemlje koje nisu priznale tzv. Kosovo.
– U narednom periodu očekujem više poseta Beogradu, a sve što će raditi biće pritisak. Biće i kroz regionalne inicijative pokušaja da se obezbedi kosovska nezavisnost. Nudiće neka rešenja koja se na prvi pogled čine dobrim, ali iza toga se de fakto krije priznanje – ukazao je on.
Vučić je zaključio da je pred Srbijom mnogo težak politički period, ali da ni po tom i drugim pitanjima predaja nije opcija.
“Kurtijev igrokaz”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je suština poteza premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija “igrokaz” u kome sve vreme govori o kosovskom kulturnom nasleđu i kosovskoj baštini, a ne o srpskom.
Vučić je to kazao povodom pisma koje je Kurti poslao igumanu manastira Visoki Dečani ocu Savi Janjiću, u kojem mu je predočio “posvećenost kosovske vlade u zaštiti kosovskog nasleda svih zajednica na Kosovu”.
– To može da bude kosovsko unutar srpskog. To je srpska kulturna baština. To je manastir koji pripada srpskoj crkvi. Slično su radili u Crnoj Gori gde su tvrdili da se radi o pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori, a ne SPC. To nam isto rade i samo je pitanje kada će da izađu sa nekim svojim Mirašem Dedeićem i da osnuju NVO u njihovoj policiji – rekao je Vučić.
Kako je rekao, radi se o igrokazu prištinske strane i da mu nije jasno kako to javnost ne razume.
– Kurti vam govori ne o srpskom već o kosovskom nasleđu. Manastir Dečani je nasleđe države Kosova. Sva igra je u tome da on priča da voli Srbe, da želi sa Srbima da razgovara da oni lepo žive u nezavisnoj državi Kosovo, ali neće sa Srbijom, jer ona nema šta da traži na Kosovu – objasnio je Vučić.
Vučić je konstatovao da razume da tu Kurtijevu igru ne primećuju neki političari, ali ne i da to ne primećuju naši mediji.
– Teško breme je pred nama. Naše sveštenstvo mudro reaguje što ne odgovaraju na svaku provokaciju i što dobro razumeju šta je provokacija. Pred nama je mnogo muka – rekao je Vučić novinarima posle sastanka sa patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC.
“Porast industrijskog rasta u aprilu”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija zabeležila za 34 odsto veći industrijski rast u aprilu ove godine u odnosu na april prošle godine.
On je kazao da je rast od januara do aprila ove godine veći za 10,1 odsto u odnosu na isti period 2020. godine, a da je u aprilu zabeležen rast prerađivačke industrije od čak 42 odsto.
Vučić je izrazio očekivanje da će rast BDP na kraju godine biti i sedam odsto.
– To znači da ćemo kada dobijemo sve parametre za druge oblasti u drugom kvartalu imati snage da idemo preko 10, 11 odsto što bi nam omogućilo preko sedam odsto na kraju godine. To su dobre vesti, dobre plate, to je najveća snaga Srbije – rekao je Vučić.
A zašto bi nekoga molio?
Ne postoji zakon, međunarodno pravo, pravilo ili kako god… već je zakon i pravda ono koga više moliš?
A da mi opet fino krenemo u ofanzivu povlacenja. Dosta bre vise!!!!!!
Zato ste smenili Dacici.
Kao sto rece prethodni komentator moramo nastaviti sa praksom lobiranja za povlacenje priznanja.Nema dogovora sa Siptarima,nijedan sporazum nisu ispostovali vec ih redovno krsili a to i sada rade.