Vršiti pritisak na Srbiju oko priznanja Kosova u neku ruku je opasna strategija, a ne vidim da bi Vučić mogao da pristane na takav sporazum. Mislim da nam treba neka specijalna formula koja bi regulisala odnose Srbije i Kosova, kaže Konrad Pavlovski sa Instituta za Centralnu Evropu u poljskom gradu Lublinu.
Kako gledate na dijalog Beograda i Prištine, da li je on ponovo upao u krizu?
– Proces se nastavlja. Dijalog je potreban i očekivan od strane međunarodne zajednice. Postoje diplomatski napori da se dijalog ubrza, pritisak na obe strane, ali možda je pritisak preveliki. Ne vidim promene u pozicijama obe strane i to je problem. Dogovor oko energetike je nešto što je pozitivno i trebalo je taj sporazum implementirati još pre nekoliko godina. Iako je to tehničko pitanje, veoma je bitno. Kao i uvek do sada, obe strane sporazum vide različito. Srbija kaže da je to kao potvrda suvereniterta nad severom Kosova i nekakva autonomija koja postoji i to svi znaju, a kosovska strana vidi kao proces nametanje juridiskcije kosovskih institucija na severu Kosovo, jer svi znamo da je to dug proces i nije završen. Dve strane uvek imaju drugačiju perspektivu oko svega što je postignuto u dijalogu.
“Rusija ne pomaže Srbiji”
Mislite da bi predsednik Vučić mogao da potpiše sporazum o međusobnom priznanju sa Kosovom?
– Ne, ne. Mislim da niko u Srbiji to ne može da uradi. To je veoma osetljivo pitanje. Postoje argumenti s obe strane, neću da budem pristrasan, ali teško je videti da se tako nešto može desiti. Možda u nekoj specijalnoj formuli bez reči priznanje, ali u ovom slučaju možda bi trebalo izmisliti neku specijalnu formulu koja bi regulisala odnose između dve zemlje, Srbije i Kosova, odnosno Beograda i Prištine, eto da koristim narativ obe strane. Vršiti pritisak na Srbiju oko priznanja u neku ruku je opasna strategija po mom mišljenju, pogotovo sada, ali nadam se da grešim jer mislim da je rešenje potrebno, pre svega običnim građanima.
Da li Lajčak može da tokom svog mandata izdejstvuje sporazum Beograda i Prištine ili je za finalni dogovor neophodno i uplitanje većih sila?
– Lajčak ima mandat još dve godine i pokušaće da postigne dogovor, ali finalni dogovor će svakako tražiti intervenciju, ali i prisustvo velikih sila a pod tim podrazumevam i SAD, ali i Rusiju. Međutim ona gubi svoju poziciju kao supersila i ne pomaže Srbiji. Mislim da je i Vučić rekao mnogo puta da situacija nije savršena za Srbiju, a pozicija Rusije je problematična na duge staze po Srbiju kada je posredi kosovsko pitanje.
Da li opada podrška Kurtiju na Kosovu?
– Kurti i dalje ima veliku podšku naroda, ona naravno pada, ali i dalje ima podršku jer niko ne želi još izbora. Kurti je na neki način žrtva svojih političkih stavova. Bio je veoma protiv ZSO i ne vidim da može praviti kompromis po tom pitanju. Kurti je ponekad kontroverzan i za zapadne sile. On je tvrd pregovarač, ne možete vršiti toliki pritisak na njega. Sećamo se da Trampova administracija nije bila zadovoljna s njima i da se to završilo promenom vlasti – navodi Pavlovski.
Ne mora serbija da prizna kosovu ali moze da postigne dogovor za dobrobit naroda dve zemlje.
По Уставу , Србија нека угаси комунистичке Аутономне покрајине.И готово.Амен!
Srbija je Priznala Kosovo,Sad Ako hoce da napeduje treba Sto pré potmisati Medhjusobno Prizananje,Lagati narod da bi ostai n’a Vlasti ne crédi.
NE DAJ BOZE DA PRIZNATE KOSMET.
Sjasi “Kurti” nek uzjase “Murti”