"To će biti prvi dolazak kineskog premijera u Srbiju posle 30 godina. Punih 40 godina nismo bili domaćin takvog skupa. Njegovo održavanje pokazuje da postajemo važan faktor i da smo vođenjem nezavisne i principijelne politike, uspeli da dobijemo podršku Kine i drugih država", kazao je Vučić za Radio-televiziju Srbije.
Samit bi trebalo da bude prilika da premijer Kine potpiše sporazum o izgradnji super brze pruge Beograd-Budimpešta.
Komentarišući razgovore sa kineskim partnerima o izgradnji pruge Beograd-Budimpešta, Vučić je ocenio da je reč o projektu od ogromnog strateškog značaja za Srbiju.
"Izgradnja te pruge omogućiće dalji razvoj srpske infrastrukture. Postoji dugoročni projekat povezivanja te saobraćajnice sa lukom Pirej u Grčkoj, koji zahteva duže planiranje", rekao je premijer.
Prema Vučićevim rečima, ključni problem je model finansiranja izradnje pruge.
"Premijer Li je pokazao razmevanje visine javnog duga u Srbiji i verujem da ćemo pronaći najbolji model finansiranja za naših 180 kilometara pruge, pošto Mađari nemaju problem finasiranja svojih 180 kilometara. Ja sam rekao u jednom trenutku ne mogu da se vratim u Beograd dok mi ne obećate da u decembu dolazite u Beograd. On mi je rekao "da ne biste vi ostajali ovde, moraću ja da dođem do Beograda" i onda je sve bilo lakše. Ja sam uputio poziv i kineskim investitorima i očekujem da će i u ovom procesu restrukturiranja neke od naših kompanija kupiti kineske firme", rekao je Vučić.
Vučić se sa premijerom Kine Li Kećangom, sastao u gradu Tjenđin, u kome se održava Svetski ekonomoski forum, poznat i pod nazivom "letnji Davos". Na njemu je prisutno više od 1.500 učesnika iz 90 zemalja, među kojima su i šefovi i članovi vlada Kine, Srbije, Danske, Egipta, Albanije, kao i vodeći ljudi velikih svetskih kompanija poput Gugla, Majkrosofta i Audija.