Građani Srbije bombardovani su međusobnim optužbama vlasti i sindikata uoči rasprave u parlamentu i usvajanja novog Zakona o radu. Pregovori radničkih vođa i Vlade su propali, ali su se odjednom pojavili sindikalni lideri velikih državnih preduzeća sa hvalospevima zakonu u čiju odbranu je stao i direktor Rudarsko-topioničkog basena (RTB) Bor, inače poznat medijima iz brojnih finansijskih afera.
Izmene zakona podržali su rukovodstva i sindikati Rudarskog basena Kolubara i Elektroprivrede Srbije, uz ocenu da će novi propisi pozitivno uticati na budućnost Srbije.
– Na delu je opšti je haos – kaže lider sindikata Sloga Željko Veselinović, koga atmosfera podseća na vreme vlasti Slobodana Miloševića 90-ih godina prošlog veka.
– Mitinzi i kontramitinzi, sindikalci razjedinjeni, pa neki umesto radnike podržavaju Vladu, a drugi poslodavce i vlast koja hoće da za dva dana usvoji izmene zakona, a da ih niko nije video. Sve je farsa i sve je izgubilo smisao – kaže Veselinović za "Vesti".
U štampi je juče epitet tajkuna dobio jedan od pregovarača, lider Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović zbog, kako se tvrdi, mesečnih primanja od 3.000 evra.
U SSSS-u veruju da je taj tekst povezan sa Orbovićevim odbijanjem da radi na štetu radnika. Funkcioner UGS Nezavisnost, profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković pita zašto sada ide napad na Orbovića, kao da sve o njemu nisu znali i ranije.
– To je, kao i farsična ostavka ministra Krstića, kupovina vremena u cilju smanjenja političke štete zbog nepopularnih mera koje će vlast sprovesti. Blamirajući napad na privilegije sindikalnih vođa predstavlja klasičnu zamenu teza, pošto te njima pripisane pogodnosti imaju političari na vlasti – kaže Stojiljković. On ističe da procedura usvajanja Zakona o radu, a naročito zakona o penzionom osiguranju nije legalna, jer usvajanje tih zakona ne može da ide po hitnom postupku.
Na blaćenje sindikalnih vođa za "Vesti" ukazuje i sociolog Vesna Pešić, koja smatra da je povod za to najava protesta.
Ona pita i da li bi Orbović i Čanak bili na naslovnim stranama da su prihvatili ponuđena rešenja?!
– Vučićeva vlast ne podnosi nikakvu kontru, kritiku ni opoziciju, nikakve glasove protiv. Hoće da vlada tako da u društvu bude apsolutna tišina, bez obzira na to šta on radio – kaže Pešićeva.
Navode sindikalaca da zakon ne može da ide po hitnom postupku potvrdio nam je šef Poslaničke grupe Demokratske stranke Borislav Stefanović. On kaže da vlast krši Zakon o javnoj upravi. Dodaje i da su poslanici dobili tekst izmena zakona u nedelju uveče, pa je DS tek juče mogao da radi na amandmanima.
Bivši ministar privrede Saša Radulović ocenjuje kao tragikomediju obrazloženje ostavke ministra finansija Lazara Krstića. On smatra da Krstića u Vladi niko ni za šta ne pita, kao i da ga Vučić i kabinetski tim teraju da učestvuje u štetnim tajnim ugovorima i nastavku pljačkaške privatizacije.
– Ostavka je pozorišna predstava, tragikomično obrazložena i uz preteće prenemaganje premijera – saopštio je Radulovićev Pokret Dosta je bilo, optuživši Vučića za "uništavanje Srbije u svakom pogledu", nastavak katastrofalne ekonomske politike Mlađana Dinkića i usavršavanje katastrofalne medijske i pravosudne politike Borisa Tadića.
Ukazuju i da je Vučić lažni borac protiv korupcije, jer se predstavio kao neko ko će procesuirati 24 pljačkaške privatizacije i da je "čovek koji najavljuje najave".
Sindikate koji su najavili proteste kako bi sprečili usvajanje izmena Zakona o radu, podržao je Sindikat industrije Srbije.
– I pored svih zamerki, prvenstveno sindikalnim liderima, ipak se mora odati priznanje reprezentativnim sindikatima na doslednosti, upornosti i strpljenju u celom ovom kalamburu – navodi se u saopštenju koje prenosi Fonet.
Plate i penzije ipak manje
Poražavajuće
Istupili iz "pomoćne službe Vlade"
|