EPA
Sednica generalne skupštine UN: Razgovaraće se o Srbiji

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić otputovao je u Njujork gde će 21. septembra govoriti na 77. sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. On je u više navrata proteklih dana i nedelja govorio da je pred Srbijom izuzetno težak period u kojem će se voditi bitka za očuvanje Kosova i Metohije, a dobri poznavaoci prilika smatraju da je Generalna skupština UN dobar poligon za odbranu stavova Srbije zasnovanih na međunarodnom pravu i pravdi.

Biće ovo jedna od važnijih nedelja za Srbiju, napisao je na svom Tviter profilu ambasador Srbije u SAD Marko Đurić, koji se nalazi u srpskoj delegaciji na zasedanju Generalne skupštine UN.

Predstojećoj Generalnoj skupštini su, kako za “Vesti” ukazuje penzionisan potpukovnik Kontraobaveštajne službe Ljuban Karan, prethodili veliki pritisci iz inostranstva, posebno iz SAD i Nemačke.

Jasne pozicije Beograda

Napominje da te pritiske ambasadori ove dve zemlje više i ne kriju.

– Neverovatno je da oni, i ambasadori dvadesetak zemalja, intervenišu da se održi u Beogradu manifestacija koju su službe bezbednosti okarakterisale kao događaj od izuzetno visokog rizika, a da pritom na osnovu takvih bezbednosnih procena to ne bi dozvolili u svojim državama – kaže Karan.

Ti pritisci su, prema njegovim rečima, toliko veliki, da ne očekuje od njih pozitivno rešenje kada je reč o problemima Srbije. Uostalom, kako je istakao, iz Prištine obećavaju težak naredni period, a da im pritom niko ne skreće pažnju da to ne čine.

– Sa druge strane, u UN neće biti nikakvih nepovoljnih stvari po nas jer tamo imamo dve sile koje su nam prijatelji, Rusiju i Kinu – kaže Karan.

Da će predsednik Srbije pred Generalnom skupštinom UN govoriti, između ostalog, o principijelnim pozicijama Srbije, ukazao je državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Nemanja Starović.

On je za RTS ocenio da Njujork tokom tih nedelju i po dana postaje žarišna tačka svetske diplomatije.

– Srbija je prisutna na najvišem nivou. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar spoljnih poslova Nikola Selaković su već otputovali u Njujork. Priključio se Marko Đurić, ambasador Srbije u SAD – kaže on.

Predsednik Vučić će u sredu govoriti u UN, a Starović je za RTS rekao da će Vučić govoriti o principijelnim pozicijama Srbije, o potrebi za očuvanjem onih osnovnih postulata međunarodnog javnog prava i svemu što spoljnu politiku Srbije čini konstruktivnom i principijelnom, ali donekle i predvidivom.

– Svako zna, kad je u pitanju Srbija, koji su to principi kojima se mi vodimo i šta se od nas može očekivati. S druge strane, svima je jasno da se mi svojih pozicija odreći ne možemo, da se nećemo odreći naših vrhovnih nacionalnih interesa i da ćemo doslovno štititi međunarodno javno pravo- naglasio je Starović.

Razgovori prioritet

Uoči puta, predsednik Srbije je primio ambasadora SAD Kristofera Hila, sa kojim je, kako je saopštila Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike, razgovarao o aktuelnim geopolitičkim pitanjima, pogotovo u svetlu situacije nakon poslednje runde dijaloga Beograda i Prištine, kao i o Generalnoj debati u UN.

Vučić je povodom dijaloga Beograda i Prištine naglasio da očekuje podršku SAD u svim naporima Srbije usmerenim na nastavak razgovora, budući da je to jedini pravi put za rešavanje svih otvorenih pitanja, kao i za postizanje održivog dogovora.

Predsednik je u razgovoru sa ambasadorom Hilom ponovio poziciju Srbije usmerenu na očuvanje mira i stabilnosti u regionu, budući da se Srbija doslednom i ozbiljnom politikom pozicionirala kao pouzdan i odgovoran partner, posvećen političkom dijalogu i daljem razvoju regionalnih odnosa u svim oblastima.

Ambasador Hil je istakao da će SAD sa partnerima iz Evropske unije nastaviti da se zalažu za dijalog koji će doneti konkretne rezultate i ponovio podršku SAD evropskim integracijama Srbije i zemalja regiona.

Ambasador Marko Đurić se, kako je naveo, na marginama ceremonije obeležavanja Dana ratnih zarobljenika i nestalih u akciji u Pentagonu sastao sa američkim sekretarom za odbranu Lojdom Ostinom i zahvalio na podršci Programu državnog partnerstva Srbije i Ohaja.

U Srbiji je nedavno bila delegacija Nacionalne garde Ohaja, a generalu Džonu Herisu Aleksandar Vučić je lično uručio jedno od najviših srpskih državnih odlikovanja.

Pomoć svetske organizacije

Ljuban Karan ukazuje da bi Srbija volela da se problem Kosova vrati u Ujedinjene nacije.

– Od UN očekujemo pomoć, a ne probleme. Pritom je i jasno da je međunarodno pravo na našoj strani i da to mnoge članice UN znaju i poštuju- kazao je Karan.

Veliko interesovanje

Predsednik Srbije i srpska delegacija će, kako je rekao Nemanja Starović, imati više desetina bilateralnih susreta.

-Ako pogledamo desetak godina unazad, nikada nije bilo veće interesovanje za susrete sa predsednikom Srbije i članovima naše delegacije- rekao je Starović uz napomenu da sastanci kreću čim Vučić i srpska delegacija stignu u Njujork.

Beogradski mediji pišu da je reč o 30 sastanaka sa stranim zvaničnicima.

Jačanje odnosa sa SAD

Predsednik Aleksandar Vučić je u razgovoru sa ambasadorom SAD Kristoferom Hilom istakao da je Srbija posvećena jačanju ekonomskih i bilateralnih odnosa sa SAD kao i otvaranju novih oblasti saradnje u kojima postoje veliki, ali nedovoljno iskorišćeni potencijali. U tom smislu, Vučiće je kazao da će tokom posete Njujorku imati brojne sastanke posvećene unapređenju saradnje sa SAD. Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić je na Tviteru naveo da je spisak sastanaka “impresivan”.

Nova povlačenja priznanja

Premijerka Ana Brnabić ocenila je da će u budućnosti biti još država koje će povući priznanje nezavisnosti Kosova.

– Povlačenje priznanja je jedan je od najznačajnijih pokazatelja ispravne, dosledne i dobro planirane politike koju Srbija godinama vodi – kazala je beogradskim medijima.

KiM je naša kolevka

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković rekao je da kad se mrzitelji svega srpskog udruže, “ponovo svedočimo otvorenim pretnjama i ratnim pokličima Aljbina Kurtija”. Istakao i da će KiM će ostati kolevka Srbije, želeo to Kurti da prihvati ili ne.

– Bolesnu opsesiju ratom i sukobima Kurti očigledno ne može, niti želi da sakrije već se njima hvali, pa sa svakom novom porukom svedočimo novim pretnjama po mir i stabilnost na području, ne samo KiM, nego i čitavog Zapadnog Balkana – reagovao je, povodom Kurtijevog intervjua “Večernjem listu”, istakavši da je Kurti našao plodno i pogodno tlo za ratnohušačke pretenzije.

Petković je, kako je saopšteno iz Kancelarije za KiM, naveo da ono što u krizama i sukobima Kurtijev pomračen um ne vidi jeste da su njegovi napadi puni logičkih grešaka, kršenja sporazuma i mržnje prema Srbima.

– Dok se povremeno hvali kako je “Srbija slaba, a Kosovo nadmoćno”, sada tvrdi kako se Beograd naoružava i demonstrira snagu. Jedini koji ima potrebu da odmerava mišiće i preti sukobima da bi sakrio infantilnost je Kurti, dok Beograd na čelu sa predsednikom Vučićem posvećeno čuva mir i stabilnost, ali čuva i srpski narod na KiM Kurtijevih nasrtaja – rekao je Petković i istakao da su njegov ratni poklič iz intervjua pročitali i razumeli oni koji moraju da ga obuzdaju pre nego što KiM pretvori u novo žarište sukoba i nateraju ga da formira ZSO kako je dogovoreno u Briselu, pre skoro deset godina i nikako drugačije.