PrintScreen

Dan sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja na stratištu u Jajincima obeležen je danas u Spomen-parku Jajinci kod Beograda, a premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da to masovno gubilište treba da služi kao otrežnjujuća misao za sve one koji sanjaju o novim ratovima i progonima.

– Ovde neka i naša savest bude uzvišena i dostojna da čuvajući sećanje na nevino stradale, čuvamo svim sredstvima mir i svetu slobodu, jer ona je jedini garant da se ovi užasi nikad više ne ponove – poručio je Vučević.

Naveo je da se danas probuđena i preporođena Srbija okrenula prema tom mestu masovnog stradanja, kao i svim drugim stratištima u Srbiji, sa dužnim pijetetom i poštovanjem, bez politizacije žrtava.

– Učinićemo sve da se na dostojanstven način čuva sećanje na stradale na ovom mestu, da se čuva i poštuje ovaj Spomen kompleks kao mesto sećanja, tuge i bola, mesto opomene i naše kolektivne savesti. Mi moramo da budemo ti koji ćemo o ovome da pričamo i učimo našu decu da ovde leže naši preci, jer niko drugi to neće učiniti umesto nas – rekao je Vučević.

Ukazao je da bi i danas mnogi voleli da se o tome ne priča, da srpske žrtve nisu vredne pomena.

– Hoće da nas ubede da se one nisu desile, nameće nam se narativ da smo narod dželat, a zapravo smo narod žrtva. Šta drugo možemo biti kada je zvanično naređenje bilo da je naših 100 života vredelo kao jedan nacistički – podsetio je premijer.

Poručio je i da su masovno ubijanje i zatiranje Srba u Drugom svetskom ratu, i danas važna lekcija za čovečanstvo.

– Neka je večno pamćenje i slava ubijenima u Jajincima – rekao je Vučević.

Obeležavanje Dana sećanja počelo je parastosom za stradale na stratištu u Jajincima, u prisustvu ministara u vladi, predstavnika diplomatskog kora, predstavnika SUBNOR-a Srbije, brojnih udruženja, ratnih veterana, preživelih logoraša kao i potomaka stradalih. Nakon toga, položeni su venci na spomen obeležje, u spomen svih postradalih.

Jajinci su najveće mesto stradanja na teritoriji okupirane Srbije u Drugom svetskom ratu gde su od leta 1941. do jeseni 1943. godine nacisti streljali oko 80.000 Srba, Jevreja i Roma.

Memorijalni park, u okviru koga se nalazi i spomenik stradalima, otvoren je 20. oktobra 1964. godine, povodom 20. godišnjice ulaska partizanskih snaga u Beograd.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here