VUČENOVIĆ

0

Ime Vuk se javlja u pedesetak verzija, od (ako ćemo azbučnim redom) Vuja/Vujo do Vušura. M. Grković kaže da je ime Vuk "opšteslovenska reč indoevropskog porekla, u slovenskoj zajednici od najranijih vremena uzeta za lično ime".

 

Etnolozi dodaju da je ta opasna zver u prethrišćanskoj sredini smatrana svetom, pa i totemskom životinjom, zaštitnikom plemena, pa i celog srpskog naroda u vreme kad je počeo da se uobličava na nacija, da bi se kasnije vezivala i za Svetog Savu, Mratu, i još neke svetitelje. Kao lično ime imala je izrazitu apotropejsku (zaštitnu, odbrambenu) ulogu.

 

Najslavniji Srbin tog imena ovako je to objasnio u svom "Srpskom rječniku" (iz 1818): "Kad se kakvoj ženi dugo ne dadu deca, pa kad ga dobije nad jene mu ime Vuk (da ga ne mogu vještice izjesti. Zato su i meni ovako ime nad jeli."

 

B E S P L A T N O

Istražite svoje poreklo

 

 

Poštovani posetioci sajta,

 

 

 

Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com

 

 

 

Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.

 

 

 

Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljevič-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.


 

 

Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu.

Dakle, prezime Vučenović je po pretku Vučenu. U Bosni ima mnogo Vučenovića različitih slava, kao i Vučena. Vučenovića koji slave Sv. Nikolu ima još u Lepenici i Orašju (kod Prnjavora), Marički (kod Prijedora) i Mašicima i Romanovcima (kod Gradiške). A interesantno je da niko, bar u Bosni, od Vučena i Vučinića ne slavi Nikoljdan.

 

M. Radeka u "Karlovačkom vladičanstvu", beleži Vučenoviće samo sa slavama Jovanjdan i Đurđevdan, dok Vučinići slave Jovanjdan, Lazarevu subotu i Nikoljdan.

Pop-Savo Nakićenović je doslovno zapisao da su "došli iz Bosne u 16. veku, a u Bosnu u 14. veku sa Kosova". Pitanje je da li im je Kosovo najstarija postojbina, jer nije isključeno da su potekli sa još daljeg juga.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here