Žiri ocenjuje ukus, jačinu, boju, aromu, kao i toplinu rakije koja treba da bude vrela.
U brdskim selima zapadne Srbije od davnina se tokom zimskih dana greje i pije vruća rakija. Ne tako jaka kao prepečenica, jer se pravi od zašećerene šljivovice (meke rakije), ali primamljiva za rakijaše. Ide uz dobro meze to prirodno piće od neprskanih šljiva kakvih još ima u voćnjacima ovih krajeva.
Posebnu čast vrućoj rakiji ukazuje manifestacija „Vrućijada” u kosjerićkom selu Radanovci. Njeno sedmo izdanje održava se sutra pred zadružnim domom u Radanovcima. Na „Vrućijadi” se mnogi iz Srbije i Republike Srpske takmiče ko je najbolji majstor u spravljanju tog pića. Okupljaju se posetioci s raznih strana da probaju rakije. Tu su i domaćice sa đakonijama (svadbarski kupus je iz zemljanog lonca) da goste posluže, a onima što više popiju jakim jelom pomognu da odole snazi žestokog pića. Žiri ocenjuje ukus, jačinu, boju, aromu, kao i toplinu rakije (treba da bude vrela). Bez svirke trubača, naravno, ne prolazi ni ova manifestacija.
– Najavljeno je učešće oko 300 takmičara iz oko 50 ekipa, koje su uglavnom iz našeg kraja, ali i iz Vrnjačke Banje, Valjeva, Modriče… Biće znatno više posetilaca, za sve je svadbarski kupus besplatan. Naše selo poznato je po voćarima, turizmu, negovanju tradicije, pa i kuvanju vruće rakije – kaže za naš list jedan od organizatora „Vrućijade” Slobodan Bogićević iz Udruženja „Radanovci, naše selo”.