„Oliver Ivanović je ubijen pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima i postao je moneta za potkusurivanje između režima u Prištini i Beogradu“, piše novinar Vremena Slobodan Georgiev za ovaj nedeljnik.
Likvidacija Olivera Ivanovića, kako je okarakterisao ubistvo, našla se uoči 19 meseci od zločina na prvom mestu liste od „top deset naprednjačkih afera“. Nedeljnik Vreme je u svom najnovijem broju juče kao centralnu priču objavio listu slučajeva koji su predstavljeni kao „Vučićeva zaostavština“.
– Događaje na koje podsećamo povezuje mnogo toga, ali se čini da je jedno ključno: u svim situacijama Vučić bi ‘istupio’ da zaštiti nekoga iz svog najbližeg okruženja, što je institucijama poslalo poruku da se tim događajima ne bave preterano revnosno ili da neke od njih potpuno ‘zatvore’. Ti ‘top događaji’ danas postoje najviše zbog toga što deo javnosti i deo medija uporno na njih podseća i traži odgovore – Georgiev piše u uvodu teksta „Nasleđe Aleksandra Vučića“.
Za Georgijeva je ubistvo Ivanovića okosnica jer je ono „uvelo srpsko društvo u novu dimenziju u kojoj je moguće očekivati i druga ubistva političkih neistomišljenika“. Do „likvidacije“ Ivanovića, kako ocenjuje „sukobi na srpskoj političkoj i medijskoj sceni nisu prelazili ravan javno izrečenih uvreda i pretnji“.
Ipak, predsednik Srbije je tu likvidaciju pod nerazjašnjenim okolnostima, „uspeo da neutrališe snažnom medijskom vatrom u čemu mu je svesrdno pomogla i Milena Popović, nevenčana supruga Olivera Ivanovića“, ocenjuje Georgijev, dodajući da je cilj te kampanje bio „da pokaže kako se ta likvidacija koristi za napad na Srbiju“.
Ako je deo javnosti ukazivao na činjenicu da se protiv Ivanovića vodila neviđena medijska i kampanja na samom terenu koja je kulminirala spotom u kome se on optužuje za izdaju Kosova u jesen 2017. godine, ako je BIRN objavio tonski zapis dela intervjua iz tog perioda u kome Ivanović markira Milana Radoičića kao opasnog čoveka koji kontroliše sever Kosova i njemu preti, ako je u intervjuu Vremenu rekao da se plaši za svoj život, ako su njegovoj likvidaciji prethodila druga ubistva na tom delu Kosova, sve to je Vučić uspeo da amortizuje snažnom upotrebom medija i kampanjom
Međutim, iako se, kako navodi „u zbiru Vučić odlično nosio“ posledicama zločina, tako što se „neprestano pozivao na ovaj zločin i najavljivao njegovo razrešenje, koristeći Milenu Ivanović i njenog sina kada je to potrebno“, kasniji napadi, najpre na Borka Stefanovića, a onda i na novinara portala Žig, Milana Jovanovića, pokazali su „da se ambijent promenio i da se nasilje sa TV ekrana i iz tabloida prenelo na ulice“.
Nijedan od ovih slučajeva nije do sada sudski razrešen, a otvorili su i teme bogaćenja i uticaja privrednika sa severa Kosova Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića uprkos značajnom policijskom dosijeu koji svaki od njih ima. Pored toga, videlo se da na lokalu postoje „moćnici“ koji pod zastavom sa slikom Vučića mogu da organizuju napade na one koji im se ne dopadaju.
Na ostatku liste afera u nedeljniku Vreme napominje se rušenje u Savamali, Parada ponosa 2014. kada su se predsednikov brat i brat ministra unutrašnjih poslova Andrej Vučić i Predrag Mali našli u središtu incidenta koji je obuhvatao i fizički sukob sa Žandarmerijom, afera oko plagijata diplome ministra Malog, sporni ugovori, stanje u medijima i mnoge druge.
Oliver Ivanović ubijen je ispred prostorija svoje stranke u Kosovskoj Mitrovici sa šest hitaca u leđa, tri meseca nakon lokalnih izbora u kojima je medijski i politički označen kao izdajnik i rušitelj srpskog jedinstva. Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, ispraćen velikim brojem građana, bez komemorativne sednice lokalne skupštine čiji je odbornik kratko pred smrt bio. Poznata su do sada imena sedam osoba osumnjičenih za umešanost u slučaj, među kojima su i pripadnici Kosovske policije, kao i potpredsednik Srpske liste. Dve osobe od tri i dalje su u pritvoru od kraja novembra, dok je funkcioner Srpske liste izbegao hapšenje. U međuvremenu istraga je proširena na još dve osobe. Pored poznatih osumnjičenih, akteri negativne medijske kampanje protiv Ivanovića, koja je prethodila kosovskim lokalnim izborima na jesen 2017, takođe su deo istrage kosovskih pravosudnih organa, o čemu ponovo, sa novim detaljima, piše i novinar Milan Radonjić u najnovijem broju NIN-a, koji je juče izašao.
Dvojica predsednika – Vučić i Tači više puta su izlazili sa obećanjima i konkretnim rokovima za informacije, odnosno rešenjem slučaja, ali se to još uvek nije dogodilo.
A čija zaostavština su dvojica mladića sa Topčidera koje su SVI MEDIJI proglasili pederima samoubicama, i njihovi napaćeni roditelji?