Građani Srbije ne treba da brinu, jer nema stvarne opasnosti za ukrštanje COVID-19 sa majmunskim boginjama, ali ima realnih razloga za vraćanje protivepidemijskih mera, poručila je za “Vesti” prof. dr Tatjana Adžić Vukičević, direktorka Kovid bolnice Batajnica.
Ona je istakla da, kada je reč o vraćanju protivepidemijskih mera, misli prvenstveno na potrebe obaveznog nošenja zaštitnih maski u svim zdravstvenim ustanovama, zabranu poseta u bolnicama. Naravno, i na korišćenje maski u zatvorenim prostorima i u javnom prevozu.
– U narednom periodu se može očekivati porast broja novoobolelih od kovida. Trenutno smo na kraju prvog meseca novog pika, a pravu sliku imaćemo u drugoj polovini avgusta – rekla je prof. dr Adžić Vukičević i podsetila da su u prethodne dve i po godine pikovi talasa korona virusa otprilike trajali dva meseca, dok se broj novoobolelih nije ustalio na nekom nivou.
Ipak, najvažnije je, kako naglašava naša sagovornica, da smrtnost zbog korone u ovom talasu nije povećana.
– Uzrok smrti preminulih nije kovid, već pridružene bolesti – istakla je doktorka.
Prema sadašnjim podacima i težini kliničkih slika, kako je dodala direktorka najveće kovid-bolnice u Evropi, za sada nema indikacija za otvaranjem kliničko-bolničkih centara unutar Beograda za rad sa kovid-pozitivnim bolesnicima.
– Kovid-ambulante pri domovima zdravlja obavljaju sjajan i veliki posao – naglasila je Adžić Vukičević i dodala da je sasvim izvesno da će se za kovid otvoriti sva infektivna odeljenja pri opštim bolnicama u Srbiji, koja su poslednja dva meseca bila privremeno zatvorena, odnosno relaksirana.
Trenutna situacija u Kovid-bolnici u Batajnici je, prema rečima dr Adžić Vukičević, stabilna, ali se beleži svakodnevni porast broja obolelih. Potvrdila je i da je popunjena četvrtina postelja ove zdravstvene ustanove, te da bolnica, osim smeštajnim kapacitetima, raspolaže i neophodnom opremom, lekovima i medicinskim osobljem.
Precizirala je i da se u Batajnici sad na lečenju nalazi 203 pacijenta koji leže u sedam jedinica poluintenzivne i u jednoj jedinci intentzivne nege.
– Sedmoro bolesnika priključeno je na respirator, a u jedinici intenzivnog lečenja ima 13. Dominantan je omikron soj virusa, podvarijante BA4 i BA5. Nemamo podataka o prisustvu kentaur podvarijante – ukazuje prof. dr Adžić Vukičević i naglašava da je klinička slika kod većine pacijenata srednje teška.
Na kliničko lečenje, prema rečima naše sagovornice, uglavnom se primaju bolesnici stariji od 75 i 80 godina koji su pozitivni na koronu, a uz to imaju i brojne pridružene bolesti.
– Razlog hospitalizacije jesu upravo pridružene bolesti i kovid, zbog čega ovakvi pacijenti ne mogu da se leče ambulantno – ističe ona.
Navodi i da samo mali procenat hospitalizovanih bolesnika, preciznije do 10 odsto njih, ima pravu kliničku sliku kovid-pneumonije, odnosno upale pluća:
– Značajan je broj pacijenata sa malignitetima, akutnim moždanim udarima, onih na hemodijalizi, kao i teški srčani i plućni bolesnici.
Na najave da se u narednom periodu očekuje porast broja novoobolelih, pa samim tim i hospitalizovanih, prof. dr Adžić Vukičević odgovara da su za to spremni.
– Napravili smo planove za dalje otvaranje poluintenzivnih i intenzivnih jedinica i radimo non-stop, 24 sata, tako da građani mogu da budu spokojni.
Simptomi
– Simptomi korona virusa sada su najčešće zapušenost nosa ili pojačana sekrecija nosa, kao i gušobolja, pa tek onda temperatura i kašalj – kaže direktorka Kovid-bolnice u Batajnici.
Preminulo 14 ljudi
U Srbiji su prema poslednjim podacima u poslednja 24 sata registrovana 5.982 nova slučaja korona virusa, od 15.991 testiranog uzorka, a od posledica korona virusa preminulo je još 14 osoba. Na bolničkom lečenju je ukupno 551 pacijena od kojih je 21 priključen na respirator.
Teško je u skafanderu
Prema rečima prof. dr Adžić Vukičević, među zaraženima u Kovid-bolnici u Batajnici ima i medicinskog osoblja koji se odmah udaljavaju sa posla, ali se za sedam dana ponovo vraćaju ukoliko nema komplikacija bolesti.
– Zdravstvenim radnicima je teško da rade u mantilu, skafanderu, sa dve maske i kapom, pogotovo tokom visokih temperatura kakve su bile prethodnih dana – zaključuje doktorka.