Vlasnici motornih vozila možda će morati da čekaju nedeljama da se prepolove akciza na gorivo, odluku koju je Morisonova vlada usvojila prilikom donošenja novog budžeta. Pored toga, vlasnici vozila upozoravaju da bi trgovci na malo mogli da iskoriste globalni pad cena nafte kao pokriće da povećaju svoju profitnu maržu.
Od srede u ponoć, vlada je smanjila akcizu na gorivo za 22,1 cent po litru na šest meseci, uz neto trošak budžeta od tri milijarde dolara. Cene benzina su u padu poslednjih dve nedelje u većini državnih prestonica, s tim da sniženje nije povezano sa smanjenjem akciza.
U ovom trenutku, jasno je da su pumpe u obavezi prvo da prodaju gorivo koje su preuzeli sa akcizom od 44,2 centa po litru, te da će biti u obavezi da smanje cene samo kada raščiste te zalihe i preuzmu nove.
Bezolovni benzin u Sidneju je u četvrtak popodne u proseku koštao 1,91 dolara po litru, prema “Fjuel čeku“. Adelajd je imao najnižu cenu od 1,80 dolara po litru, a najvišu Hobart od 2,12 dolara. Cena benzina u Melburnu, Brizbejnu i Pertu je bila oko 1,90.
Prema rečima Pitera Kaulija, višeg portparola NRMA, cena nafte na globalnom tržištu zabeležila je značajan pad poslednjih nedelja.
Cene gasa i nafte, koje su odredile cene dizela, dostigle su vrhunac 9. marta i od tada su pale 40 USD (53 AU$) po barelu, dok je singapurski Mogas 95 pao za najmanje 20 USD (27 AU$).
Jači Ozi dolar u poređenju sa američkim trebalo bi da pomogne da lokalne cene krenu dole, naglasio je Kauli.
Kontrola na pumpama
Predsednica australijske komisije za konkurenciju i potrošače (ACCC), Đina Kas-Gatlib, ističe da će tržišni nadzor paziti da servisne stanice prihvate smanjenje akciza.
– Kontaktiraćemo prodavce da iznesemo jasna očekivanja da se uštede prenesu na potrošače i obavestićemo ih da ćemo pratiti njihove marže. Takođe, nastavićemo da informišemo potrošače o ponašanju prodavaca – naglasila je ona.