Volontiranje podrazumeva učenje, razmenu iskustava i pomaganje drugima, njime se stiču nove profesionalne veštine i znanja, razvija solidarnost, što doprinosi razvoju humanijeg i ravnopravnijeg društva, naveo je predlagač i dodao da će se usvajanjem tog zakona obezbediti pravna zaštita volontera i korisnika njihovih usluga od eventualne štete.
Volonter, prema predloženom aktu, može biti domaće ili strano fizičko lice koje ima najmanje 15 godina, kada može da volontira samo uz pismenu saglasnost zakonskog zastupnika ili staratelja.
Organizator volontiranja može biti državni organ, organi autonomne pokrajine i lokalne samouprave, kao i privredno ili javno preduzeće ukoliko se na taj način ne stiče dobit i ne zamenjuje rad zaposlenih, ako se radi o aktivnostima za opšte dobro i na poslovima izvan njihove delatnosti.
Ukoliko su korisnici volontiranja osetljive grupe poput dece, osoba sa invaliditetom i starih lica, volonteri ne mogu da budu osobe kojima je izrečena mera obaveznog psihijatrijskog lečenja, lečenja narkomana ili alkoholičara, potom pravnosnažno osuđena lica za krivično delo protiv života i tela, sloboda i prava građana, polne slobode, braka i porodice i zdravlja ljudi.
Volontiranje se može organizovati nakon pribavljanja saglasnosti ministarstva nadležnog za rad za program volontiranja, a pismena forma ugovora obavezno se predviđa kada se zaključuje dugoročno volontiranje, zatim sa maloletnim licima, sa stranim državljanima, ako su korisnici usluga posebno osetljive grupe…
Nadzor nad primenom zakona, propisa i ugovora o volontiranju obavlja inspekcija rada, a predviđeno je da Ministarstvo rada i socijalne politike vodi evidenciju organizatora volontiranja na osnovu prijave koju podnosi prilikom prvog organizovanja volontiranja.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović zakazala je četrvrtu sednicu prolećnog zasedanja parlamenta za sredu, 5. maja, a predložila je da poslanici raspravljaju o 11 zakonskih predloga, među kojima je i Predlog zakona o volontiranju.