Po ceni manjoj od 25.000 evra, očekuje se da ID.2 ponudi prostor u unutrašnjosti sličan Golfu, dok spolja ostaje kompaktan i pristupačan poput manjeg modela Polo.
“U narednih godinu dana VW je prinuđen da prodaje staru tehnologiju novim kupcima”, rekao je nemački automobilski analitičar Matijas Šmit za Bloomberg.
“To će biti teško”.
I već je teško. Na ključnim tržištima, uključujući SAD, Evropu i Kinu, VW se suočava s izazovima u prodaji električnih vozila.
U Evropi, smanjenje subvencija u važnim regionima poput Nemačke oslabile su potražnju. U međuvremenu, u Kini, tržištu koje je ključno za dugoročne EV ambicije VW-a, proizvođač gubi teren u odnosu na agilne lokalne konkurente.
Čak ni luksuzni modeli iz VW grupacije, kao što su Audi Q8 e-tron i Porsche Taycan, ne uspevaju da ostvare značajan uspeh na tržištu koje sve više dominiraju pristupačniji električni automobili kineskih brendova.
Ključni deo VW-ovog plana za osvajanje kineskog tržišta električnih vozila je novo partnerstvo sa kompanijom Xpeng.
Dve kompanije rade na zajedničkoj električnoj i elektronskoj (E&E) platformi koja će biti osnova za sva električna vozila proizvedena od strane Volkswagena u Kini.
Prvi modeli iz ovog partnerstva trebalo bi da budu lansirani 2026. godine i uključivaće dva srednje rangirana VW-a, od kojih će jedan biti SUV.
VW grupa se nada da će povećati godišnju prodaju u Kini sa 2,93 miliona vozila prošle godine na 4 miliona do 2030.
“Uvođenje novih modela je jedno rešenje, ali jednako je važno održati našu široku ponudu”, dodao je portparol VW-a Štefan Fosvinkel.
“Radili smo naporno poslednjih godina i imamo zaista dobre modele sa visokokvalitetnim softverom i visokim standardima kvaliteta”.