U organizaciji Srpske pravoslavne omladine Inzbruk – SPOJI, u glavnom gradu Tirola, organizovano je humanitarno veče povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu na kojem je prvi put u Austriji i uopšte dijaspori izvedena monodrama “Vojvoda Živojin Mišić”.
Ovu monodramu po tekstu dr Miće Živojinovića, u režiji Velimira Mitrovića, uz muziku Branislava Pipovića maestralno je izveo Boško Puletić, glumac Narodnog pozorišta u Beogradu. Puletić je i producent ove predstave koju je premijerno odigrao 2021. godine, 20. januara na dan upokojenja slavnog vojvode Mišića. U Inzbruku je 30. put izveo monodramu, a prvi put u srpskoj dijaspori.
Dobar deo karijere Puletić je posvetio Živojinu Mišiću, kojeg već 14 godina igra i u duodrami “Vreme časti i ponosa”, a tumačio ga je i u TV seriji “Jugoslovenka”. U ovoj monodrami Boško Puletić na sceni upečatljivo oživaljava i prikazuje kako se vojvoda Mišić, poznat po svojoj pravdoljubivosti, u noći pred Jovanjdan 1921. godine, nekoliko sati pre svog upokojenja, prisećao ključnih događaja iz svog života.
Obuhvata sve glavne događaje – od neslaganja sa tadašnjim vrhom dinastije Karađorđević do teških bitaka koje je vodila srpska vojska. Puletićevo kazivanje, koje je protkano emocijama, rodoljubljem i setnim humorom, prikazuje kako je Mišićev um te poslednje noći bio ispunjen uspomenama na saborce, među kojima su bili i hrabra ruska bolničarka Darja Aleksandrovna Korobkina, koja je poginula na planini Gučevo, 1.300 kaplara i mnogi drugi iz tog perioda srpske istorije.
Puletićeva monodrama nije bila samo poučna već i jako emotivna. Glumac je izmamio i suze kod mnogih u publici, a na kraju je pozdravljen ovacijama dok su svi stajali na nogama. To ga je duboko dirnulo, naklonom do poda i rečima: “Zadužili ste me. Ovakvu energiju odavno nisam osetio!”, zahvalio je publici.
Pokrovitelj ovog događaja bila je Ambasada Srbije u Austriji, a u publici su bili naši ljudi ne samo iz Inzbruka, već i iz susednih pokrajina Salcburg i Forarlberg, ali i Južnog Tirola u Italiji i Beča.
U ulozi voditelja bio je Vladimir Vlajić, jedan od osnivača i član Upravnih odbora SPOJI i Saveza Srba u Austriji. On je posle minuta ćutanja za sve stradale u nesreći u Novom Sadu kojim je ovo veče otvoreno, prisutnima ukratko objasnio da ovaj humanitarni događaj ima za cilj obeležavanje Dana pobede u Prvom svetskom ratu, koji se kao praznik obeležava 11. novembra u Srbiji i drugim zemljama koje su tada bile saveznice Kraljevine Srbije, kao i da ima više naziva – Dan primirja, Dan sećanja ili drugačije, ali da ga u srpskom narodu većina nezvanično naziva Danom pobede.
Pored toga cilj ove večeri bio je očuvanje i negovanje našeg kulturnog i nacionalnog identiteta putem raznih kulturno-umetničkih sadržaja, kao što je u ovom slučaju bila monodrama. Uz ovu predstavu su svi prisutni mogli da nauče mnogo toga, ne samo o Živojinu Mišiću, već generalno o našoj teškoj i tragičnoj istoriji, jer je u Velikom ratu nastradala trećina srpskog stanovništva i skoro dve trećine muške populacije, ali je ujedno bila i prilika za sećanje na naše slavne pretke, koji su hrabro i viteški izborili i sačuvali slobodu našeg naroda.
Ovaj događaj bio je deo projekta SPOJI povodom 15. godišnjice od osnivanja pod nazivom “15 godina SPOJI – dijaspora i matica, spojeni smo jači”, koji je sufinansiran od strane Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu pri Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.
Počasni gosti
Počasni gosti su bili Nemanja Joksimović, izaslanik ambasadora Marka Blagojevića, Batrić Brajović, izaslanik Ambasade Republike Srbije u Austriji, Dijana Gušić, izaslanica predstavništva Republike Srpske u Austriji, kao i predstavnici Kulturno-sportskog i umetničkog društva Bratstvo iz Inzbruka. Njima, kao i Bošku Puletiću uručene su i zahvalnice.
Nemanja Joksimović se obratio u ime Ambasade Republike Srbije u Austriji. Istakao je da uvek vrlo rado dolazi na ovakve događaje koji baštine očuvanje, negovanje i pozitivnu promociju srpske kulture, istorije i identiteta. Naveo je da je od početka novembra u Austriji, gde će poseban fokus staviti na obilazak, povezivanje i podršku sa udruženjima koja okupljaju narod srpskog porekla
– Da zajedno stvaramo pozitivne veze sa austrijskim organizacijama i institucijama za dobrobit oba naroda i oba zemlje – Austrije i Srbije – naglasio je Joksimović.
Igrao i Vuka i Nušića
Boško Puletić je član Narodnog pozorišta u Beogradu od 1967. godine, gde je odigrao više od 100 pozorišnih premijera, a imao je više od 30 filmskih i serijskih uloga, za koje je odlikovan sa nekoliko najviših nagrada i priznanja.
Igrao je i na drugim scenama u Beogradu, ali i u Užicu i Zaječaru. Uz vojvodu Mišića tumačio je likove još nekoliko poznatih istorijskih ličnosti: Vuka Karadžića, Branislava Nušića, đenerala Dražu Mihajlovića.
Publiku u Inzbruku je toliko oduševio da su gotovo svi u sali poželeli da se fotografišu sa njim, a Boško je strpljivo uz osmeh pozirao sa svakim ko je poželeo uspomenu.
Prikupljeno 1.422 evra
Humanitarni cilj se svakako proteže kroz sve događaja i projekte SPOJI, a pošto je i na ovom događaju bilo gostiju koji nisu srpskog porekla, bila je to sjajna prilika da se bolje upoznaju sa srpskim narodom i bolje ga razumeju, a sve sa ciljem pozitivnog predstavljanja našeg naroda u svetu.
Sav prihod od ove večeri namenjen je socijalno ugroženim višečlanim porodicama na Balkanu i najugroženijim slučajevima u Tirolu. Zahvaljujući velikom srcu svih koji su bili na ovom događaju na kraju je prikupljen značajan iznos donacija u visini od 1.422 evra.