Ugledni američki sajt "Nejšn" objavio je istraživanje novinara Li Fanga o tome ko su ljudi koji se bez prestanka pojavljuju na svim velikim američkim televizijama držeći zapaljive, ratoborne govore. (The Nation "Who’s Paying the Pro-War Pundits?")
Ispostavilo se da većina njih ima ugovore sa Pentagonom.
Na primer, vojni televizijski analitičar, penzionisani general Džek Kin (Jack Keane) koji se pojavio na TV Foks bar devet puta za dva meseca, zagovarao je da posle bombardovanja Iraka – krene bombardovanje Sirije, kao što se i dogodilo. Kin je vojni analitičar Foks televizije, najveće kablovske medijske mreže, koji se redovno pojavljuje nedeljom u udarnim terminima.
On je uvek u medijima predstavljan samo kao penzionisani general, a izostavljano je da je on specijalni savetnik u "Akademi" što je novo ime za zloglasnu privatnu vojsku poznatu pod imenom "Blekvoter", kao i da je član uprave vojne firme Dženeral Dinamiks. Vodeći mediji poput dnevnika "Njujork tajms" ili britanski javni servis Bi-Bi-Si, prenosili su stavove ovog vojnog eksperta koji teško da može da bude neutralan.
TV Foks ima oko četiri i po miliona gledalaca u udarnom terminu. Ta televizija ne emituje mišljenje nekog drugog vojnog analitičara koji drugačije misli, pa tako gledaoci ne mogu da biraju niti da čuju takozvanu "drugu stranu" bez koje nema novinarske profesije.
Vojna komentatorka TV mreže Si-eN-eN (CNN) , Fransiz Taunzend, radila je nekada u Bušovoj administraciji. Sada redovno komentariše vojne teme na pomenutoj TV, a pritom je istovremeno i savetnik u više konsultantskih firmi. Radi takođe i za firmu koja ima vlasničkog udela u preduzećima koja proizvode oklopna vozila, pa tako imaju i svoje interese u operacijama u Iraku.
Sličan je slučaj generala Antonija Zinija koji je komentarisao strašne scene odsecanja glava, zagovarajući slanje američkih trupa u region Iraka i Sirije. Zini je član uprave vojnog giganta Bi-Ej-I sistem koja je bazirana u Velikoj Britaniji i koja potencijalno ima interese u Iraku.
Korporacije vode ratove
|