U pauzi razgovora sa predstavnicima reprezentativnih sindikata i menadžmenta odbrambene industrije Srbije u Domu garde u Topčideru, Gašić nije direktno odgovorio na pitanje da li će biti usvojen zahtev sindikalaca da zaposleni u toj grani industrije budu izuzeti od smanjenja plata od deset odsto ali je rekao da nije moguće stalno nešto očekivati od države a ne plaćati joj poreze i doprinose.
"Priča je jasna – platite državi porez, a to što vam ostane podelite", rekao je ministar Gašić i podsetio da u poslednjih desetak godina pojedine fabrike odbrambene industrije nisu redovno izmirivale svoje poreske obaveze i prema državi i prema radnicima, zbog čega pojedini radnici sada ne mogu da odu ni u penziju.
Ministar je rekao da je u prvom delu sastanka upoznao predstavnikesindikata sa svim vidovima pomoći koje su te fabrike dobijale od države u prethodnom periodu i da je samo kroz Fond za razvoj uloženo oko 100 miliona evra, što nije vraćeno pa je država postala vlasnik tih fabrika.
Prema njegovim rečima, u pet od sedam fabrika odbrambene industrije prosečne plate su iznad republičkog proseka i isplaćuju se redovno i nije korektno da se u takvoj situaciji porezi ne plaćaju redovno.
On je, takođe, ocenio da je nedopustivo da se potrebe Vojske Srbije za naoružanjem i vojnom opremom zanemaruju u situaciji kada te fabrike imaju priliku da sklope posao sa inostranim partnerom.
Sindikati fabrika namenske industrije u Srbiji izrazili su u petak, 7. novembra, nezadovoljstvo što će radnicima tih fabrika, odlukom vlade, biti umanjenje zarade i najavili da će u znak protesta 13. novembra, na jedan sat obustaviti rad.