Vojislav Šešelj je trunuo u haškom kazamatu ni kriv, ni dužan. Za to vreme je uspešno branio srpski narod i da su se poštovali pravo i pravda, trebalo je odavno da bude pušten, opšte je mišljenje Srba u dijaspori povodom vesti da se lider Srpske radikalne stranke vraća u Beograd posle 11 godina i osam i po meseci. Podsećamo, Šešelj se dobrovoljno predao Tribunalu 24. februara 2003, nakon što je obelodanjena optužnica protiv njega.
Ilija Malinić, predsednik odbora SRS u u Berlinu, smatra da je ovaj slučaj presedan u svetskoj istoriji prava:
– Pravo i pravni moral su potučeni. Koliko se samo sudija smenilo, jer nisu mogli ništa da urade i jednostavno su se povlačili. Verujem da će mnogi naši političari zažaliti što su dopustili da ga toliko godina drže tamo. Gotovinu su Hrvati dočekali kao heroja, a pogledajte šta je bilo sa našim generalima? Siguran sam da će svaki radikal i svaki građanin prirediti dobrodošlicu Šešelja. Ne verujem da će njegov povratak biti nezgodan za Vučića i naprednjake, jer su oni široko pustili korenje. On je bio i ostaće lider SRS i oni koji su mu verni, ostali su sa njim. Lično sam ostao zbog njegove hrabrosti i toga što je branio srpski narod pred izmišljenim svetskim sudom.
Njegov sugrađanin Nikola Živković ističe da u Hagu Šešelju nisu mogli da nađu ništa sem verbalnog delikta, kažnjivog u totalitarnom komunističkom režimu, ali ne i po anglosaksonskom pravu.
– Oni su vreo krompir bacili u Srbiju da čovek umre tamo što je dosta neprijatno za ovaj režim. Katastrofalna ekonomska situacija i beznađe stvaraju atmosferu koja može da bude veoma zapaljiva i nepredvidiva. Hag je nenamerno od Šešelja napravio modernog mučenika – kaže Živković.
Ljubinka Krstić iz Frajburga smatra da će slučaj Šešelj ostati zapamćen kao primer nehumanosti prema osoba koja drugačije misli i deluje od onoga što sud želi da čuje:
– Želim da se što pre oporavi i sredi političku scenu u Srbiji. Mi kao da se bojimo da odredimo svoje nacionalne interese. Možda će to Šešelju poći za rukom. Zadužio srpski narod time što je svima mogao da kaže u lice šta misli braneći svoju naciju. Hvala mu što je po cenu svoga života dokazao da je Hag kazamat za Srbe koji je bio gori nego logori u Drugom svetskom ratu.
Nebojša Todorović iz Minhena smatra da je dobro što vođa radikala stiže u Srbiju.
– Vrlo hrabro i uspešno branio se pred Tribunalom, ali očigledno nije mnogo brinuo za svoje zdravlje. Da je Haški sud bio ustanova prava i pravde, bio bi pušten na slobodu posle godinu-dve – ističe Todorović, dodajući da je u Hagu trebalo suditi američkim vojnicima i generalima za zločine koje su počinili po svetu.
Što se tiče političke situacije u Srbiji, naš sagovornik veruje da će tu biti potresa, pre svega u vladajućim krugovima.
I za Nedeljka Novakovića iz Regenzburga nema nikakve dileme da je Šešelj robijao nevin.
– Čini mi se da je njegov odlazak u Hag dobro došao političarima u Srbiji koji su dobili prostor za delovanje. Izdali su ga najbliži saradnici koji danas vode Srbiju. Tako se ta nit izdaje provlači od Kosovskog boja do današnjih dana – veli Novaković.
Inženjer Miško Gojak, istovremeno i vrsni guslar, žitelj je Francuske tokom 25 godine i tokom tog celog perioda ni za trunčicu nije izbledeo njegov rodoljubivi osećaj za maticu. O Šešelju kaže:
– Ime mu je zvučno, puno patriotizma, što mnogo škodi jučerašnjoj i današnjoj Srbiji. Drago mi je što izlazi na slobodu, što se oslobađa svih svojih ličnih lanaca, odnosno, što mu majka Srbija poklanja slobodu – sa dobrim zakašnjenjem. On treba svojoj porodici i poručujem mu, uz sve svoje istomišljenike, da se okani srpske politike.
Slađa Stamenović, frizerka iz Pariza, takođe smatra da Šešelj treba da se posveti sebi i porodici.
– Nažalost, mislim da ga je Hag istrošio. Pre svega mu želim ozdravljenje, dug život i da ostvari sve svoje ciljeve koje je naumio. Dosta mu je Srbije, koja nije znala da ga ceni. Narod zna koliko je on velik čovek.
Izlazak Vojislava Šešelja iz zatvora u Hagu, tema je među brojnim zemljacima u Lincu i Gornjoj Austriji.
– Pokazalo se da je pravda spora ali dostižna. Vojvoda je branio ne sebe, već srpstvo. Zločinci su ga sigurno trovali, možda doveli do samrti, a on je neuništiv. Kao istinski heroj i rodoljub zaslužuje dostojan doček – gotovo u dahu kaže Stanislav Vulević iz Linca.
Miloš Damjanac iz Dietikona smatra Šešelja jednim od najvećih boraca za istinu:
– Ovaj proces je primer nezapamćenog kršenja ljudskih prava. Možda svima nije drago što će oni biti na slobodi.
Tomislav Zeljković iz Soloturna podseća da su naši političari poslali Šešelja u Hag kako bi ga sklonili sa političke scene.
– Kakvi su to zakoni i gde je tu pravda? Bojim se da niko za to neće odgovarati i da će sve brzo pasti u zaborav…
Ilegalni sud
Gordana Milanović-Kovačević iz Berlina smatra da je Haški sud morao Šešelja da pusti iz čisto bezbednosnih razloga jer ne žele ishod kao u slučaju Slobodana Miloševića:
Nepotrebne uvrede Ne treba nam skandal
Živka Mančić iz Pariza želi lideru radikala uspešno lečenje:
Lekcija za pamćenje Milorad Čelarević iz Amštetena je srećan što je prvi čovek radikala očitao Hagu lekciju za pamćenje.
|