Youtube/Dragan Trifunovic Helivideo
Reka Una

Situacija na poplavljenim područjima u Republici Srpskoj u ponedeljak bila je pod kontrolom, ali šteta koja je naneta je velika i prave razmere biće procenjene u narednim danima. Reke koje su se izlile iz korita na severozapadu Srpske te bujične vode poplavile su više od 100 kuća, presekle nekoliko važnih putnih pravaca, izazvale klizišta i odrone, a zabeležen je jedan smrtni slučaj. Na putu Novi Grad – Prijedor u mestu Prekosanje ispod velike količine zemlje nastale odronom pronađeno je telo stradalog muškarca, ali ni nije poznato više detalja o tome da li je ta osoba stradala zbog poplave ili nekim drugim slučajem.

Najkritičnija situacija je u delovima opština Prijedor, Kozarska Dubica, Novi Grad i Kostajnica. Stanovnici na tim područjima su sa zebnjom gledali u nebo, ali prestanak padavina doneo je ohrabrenje. Presecanje putnih pravaca onemogućilo je kretanje stanovništva, pa u školama u pojedinim delovima tih lokalnih zajednica nije održana nastava. Ipak, nadležni poručuju da bi već od utorka sve trebalo da se vrati u redovni ritam.

Nadležni u ovim opštinama proglasili su vanredne mere odbrane od poplava.

– Palo je više od 98 litara po kvadratnom metru što je apsolutni rekord. Uništeni su lokalni putevi, a voda je ušla u veliki broj kuća i pomoćnih objekata – rekao je načelnik Novog Grada Miroslav Drljača.

U susednoj Kozarskoj Dubici slična je situacija. Načelnik Radenko Reljić je ipak bio ohrabren jer je nivo reka koje praktično okružuju opštinu (Una i Sava) pao za oko metar.

– Najkritičnije je bilo na području mesne zajednice Draksenić gde se voda prelivala preko delimično urušenog nasipa – rekao je Reljić koji je zahvalan zbog brze reakcije nadležnih službi.

Meštani Draksenića za naš list su ispričali da je najgore bilo u subotu, kad je Sava naglo nadošla.

– Sve nas je podsetilo na onu 2014. godinu i katastrofu koja nas je tada zadesila. Reagovali smo koliko smo mogli, ali nije bilo dovoljno vremena. Neke stvari smo iz prizemlja izneli na prvi sprat, ali deo je ostao pod vodom – kaže meštanin Milan P.

I ova situacija ponovo je otvorila neka mučna pitanja za lokalne zajednice koja se postavljaju kada se nesreća već desi. Građani ponovo pitaju nadležne zašto sistem odbrane od poplava nije unapređen prethodnih godina. S druge strane, lokalne zajednice u Srpskoj koje nisu pogođene poplavama nude pomoć, ne samo opštinama na severozapadu Srpske, nego i onima u FBiH koje su pogođene poplavama, pre svega Bihaću.

Na području Prijedora izvršena je dezinfekcija poplavljenih područja, a gde god je bilo moguće Civilna zaštita je vršila ispumpavanje vode. Takođe, građanima su podeljeni isušivači. U gradskoj zoni u Kozarskoj Dubici izvršeno je dodatno postavljanje vreća sa peskom da bi se sprečio eventualni prodor vode iz reke Une u grad.

Šteta je zabeležena i u Gradišci gde je juče ujutro vodostaj Save iznosio 683 centimetra, što je 17 centimetara ispod kote redovne odbrane od poplave. Najkritičnije je bilo u naselju Senjak gde je poplavljeno oko 30 podruma stambenih objekata.

Komisije na terenu

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor potvrdio je da je oformljeno trinaest komisija za procenu štete od poplava koje su za vikend pogodile područje grada. On je precizirao da će deset komisija na terenu vršiti procenu štete na stambenim i pomoćnim objektima, dve u poljoprivredi, a jedna na infrastrukturi.

On je govorio o i tome zašto nisu završeni radovi na uređenju pojedinih lokalnih rečica istakavši da Gradska uprava nije mogla uticati na procedure za kredite Evropske investicione banke iz kojih će se finansirati ti radovi.

Bujične vode

Direktor Civilne zaštite RS Milan Novitović rekao je da su problemi uglavnom nastali zbog bujičnih voda izazvanih obilnim padavinama.

– Karakteristika bujičnih poplava je da veoma brzo, iznenada dođu, plahovite su i kratko traju, a ostavljaju velike posledice iza sebe – rekao je Novitović koji je poslao sve raspoložive timove na teren već po prijemu prvih informacija iz ugroženih područja.