pixabay.com

Testiranjem morske vode u blizini nuklearke Fukušima nije detektovana povišena radioaktivnost, saopštilo je danas ministarstvo životne sredine Japana nakon što su vlasti te zemlje odobrile ispuštanje u more tretirane radioaktivne vode koja je korišćena za hlađenje reaktora u Fukušimi.

Ispuštanje tretirane vode iz nuklearke Fukušima počelo je u četvrtak, a to je izazvalo proteste u Japanu i susednim zemljama, posebno u Kini, koja je donela odluku da zabrani uvoz ribe i morskih plodova iz Japana, prenosi Rojters.

Vlasti u Japanu i naučne organizacije tvrde da je voda koja se ispušta u Tihi okean nakon filtriranja bezbedna, kao i da je iz nje uklonjena većina radioaktivnih elemenata osim tricijuma, radioaktivnog izotopa vodonika.

S obzirom na to da je tricijum teško ukloniti iz vode koja je korišćena u Fukušimi, ona se razblažuje sve dok nivo tricijuma ne padne ispod propisane granice.

Analiza uzoraka sa 11 lokacija u blizini nuklearke, koju je sprovelo ministarstvo životne sredine, pokazala je da je koncentracija tricijuma ispod donje granice od 7 do 8 bekerela po litru.

“Nema štetnog uticaja po zdravlje ljudi i životnu sredinu”, navodi se u saopštenju ministarstva životne sredine Japana.

Dodaje se da je analiza izvršena sa “visokim nivoom objektivnosti, transparentnosti i pouzdanosti”, kako bi bile sprečene negativne posledice po reputaciju Japana.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here