D. Nikolić
Atraktivno: U konjičkim igrama godinama učestvuju i dame

Osmi međunarodni viteški festival Despot Stefan Lazarević-Džast aut, održan u Despotovcu od 26. do 28. avgusta, okupio je oko 500 učesnika iz celog sveta, među kojima su bili vitezovi iz 12 zemalja, kao i ljudi koji se bave starim zanatima, tipičnim za srednji vek. Na proplanku pokraj manastira Manasije podugnuti su kula i viteško selo, u kom su vitezovi boravili, dok su se u podnožju održavale borbe.

– Ponosni smo što na lokaciju najvećeg kulturno-istorijskog blaga Srbije, manastira Manasije, dovodimo viteške družine iz raznih zemalja sveta. Manifestaciju je do sada posetilo više od 500.000 građana, a priče i slike obišle su ceo svet. Festival je Srbiji na ponos i treba da nastavi da postoji – rekao je na otvaranju Vladimir Blagojević, direktor festivala.

On je napisao tekst himne Udruženja Beli orolovi, koju je otpevala vokalna solistkinja Milica Dosković, što je novina festivala.

Jedan od učesnika bio je i Karel Lampak Burian iz Češke.

– Borbe su naporne. Vrućina je, a oprema teška od 20 do 40 kilograma. Ali dolazimo iznova i iznova, ne samo zbog borbi, već zbog toga što su Srbi veoma znatiželjni, interesuje ih čemu služi ovo, čemu ono, dok Čehe to baš i ne zanima – ocenio je Karel, koji već treću godinu zaredom dolazi sa ostalim članovima Udruženja Z Bukovika.

I Jani Hradilovoj, koja je došla sa njima, dopada se što Srbi razgledaju i interesuju se za ono što oni rade.

-To našem trudu daje smisao. Dopada mi se i mesto na kome se festival održava, zato što ga okružuje prelepa priroda, a tu je manastir Manasija. Zanimljivo mi je i da upoznajem ljude iz različitih zemalja, ali i da vidim prijatelje iz drugih udruženja koje zbog pandemije korone nisam videla godinu-dve. Prijateljstvo, putovanje i divno mesto su tri najbolje besplatne stvari – smatra Hradilova.

Na festival su stigli i učesnici iz Bugarske.

– Sunce peče, metal se zagreva, a protivnici su mnogo dobri, pa je veoma teško da se pobedi u borbama. Iako treniramo svakog dana – priznao nam je Zdravko Pavlov iz Varne.

Njegov sadrug Ivan Dimitrov dodao je da dolazi u Despotovac jer voli ovaj “festival sa dobrom energijom, a pogotovu zbog odlične komunikacije sa publikom”.

– Ovde se susrećemo sa dobrim prijateljima sa kojima razmenjujemo ideje. Zato se u Despotovcu osećamo kao kod kuće – kažu Zdravko i Ivan.

Pored borbi, veliku pažnju posetilaca privukle su i konjičke igre u kojima su i ove godine učestvovale i dame.

Viteška oprema

Najbolji u okruženju

– Džast aut je najveći festival na Balkanu i verovatno najbolji festival ove vrste u okruženju. Najviše mi se dopadaju zanatske radionice – ocenio je Andrej Vasilij, član Udruženja Braon medved iz Bukurešta.

Čaše od rogova

Tomica Vasilov, njegova supruga Olivera Stanojević Vasilov i njihov sin Lazar već šest godina učestvuju u festivalu. Zainteresovali su se tako što su Lazara na drugom festivalu očarale borbe, pa je postao član Udruženja Beli Orlovi.

– Pošto je sam morao da napravi mač i oklop, mi smo izradili takozvanu cigansku peć za kovanje mačeva. Kada je počeo da se bori, gledala sam kako ga biju i kako on bije, ali sam navijala. Suprug i ja smo počeli da pravimo čaše od rogova, koje su u srednjem veku koristili oni koji nisu mogli da dođu do posrebrene ili pozlaćene čaše, koje je imala naša vlastela. Da bi čaša od roga bila zdrava, oni su voskirali njenu unutrašnjost, što i mi činimo, dok spoljašnjost premazujemo lanenim uljem. Čaše pravimo od rogova krave, a kupuju ih oni koji žele iz njih da piju vino ili rakiju. Naš proizvod se u Narodnom muzeju u Kruševcu prodaje kao suvenir – kaže Olivera i dodaje da sa suprugom izrađuje razne vrste sapuna, a njihova ćerka Milica, farmaceut po zanimanju, pravi ulje za bradu.

Pored svojih proizvoda, Olivera je na štandu izložila i proizvode Etno-udruženja “Car Lazar” iz Kruševca. U želji da očuvaju vezove i ornamente, četrdesetak članica udruženja izrađuje suvenire, poput obeleživača strana, sa čarapom, jer su Kruševljani Čarapani, sa azbukom, ornamentima…

Gosti iz Češke: Članovi Udruženja Z Bukovika
Olivera Stanojević Vasilov
Tomica Vasilov
Nije lako pobediti: Borbe su neizvesne