Umorni ste i nervozni, osećate bolove u mišićima i zglobovima, a koža vam je postala suva. Možda vam nedostaje vitamin C.
Vitamin C ili askorbinska kiselina je hidrosolubilni vitamin. To znači da je rastvorljiv u vodi i da se ne zadržava u organizmu.
– Vitamin C unosimo u organizam putem hrane, s obzirom na to da se on ne stvara u organizmu i hranom bi trebalo obezbediti dnevne potrebe za vitaminom C, koje iznose 60 miligram – savetuje docent dr Marija Stojanović sa Instituta za fiziologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Nek vam u tanjiru bude šareno. Od žute, narandžaste, preko crvene, do zelene boje.
– Prva asocijacija na vitamin C je limun. Međutim, u ovom predivno periodu u kojem smo sada, tu su jagode, salata, svo zeleno voće i povrće – objašnjava nutricionistkinja Ana Todorović.
Da bi organizam normalno funcionisao potrebni su mu brojni vitamini i minerali, a jedan od važnijih je vitamin C.
– Vitamin C ima brojne funkcije u našem organizmu, pre svega, vrlo je bitan za stvaranje kolagena. To je protein koji se ugrađuje u krvne sudove, naše kosti, zube, hraksvice i bitan za funcionisanje ovih struktura – dodaje doktorka Stojanović.
Vitamin C učestvuje u mnogim protiv upalnim procesima, kod alergija se daje u većim dozama i pojačava imunitet organizma. Vitamin C čuva sve, od kostiju do srca. Štiti nas i od štetnog dejstva slobodnih radikala i sprečava da nastanu potencijalna oštećenja tkiva.
Ni sa čim ne treba preterivati, pa to pravilo važi i za vitamin C.
Korišćenje prevelikih doza, posebno suplemenata, može izazvati stomačne tegobe. Bubrežni bolesnici moraju biti oprezniji u slučaju vitamina C, jer može potencirati nastanak bubrežnih kamenaca.