Najmanje šest meseci biće potrebno da bi se epidemija virusa ebole u zapadnoj Africi stavila pod kontrolu, a to zahteva i veće angažovanje Svetske zdravstvene organizacije (SZO), navodi organizacija Lekari bez granica.
– Ako ne stabilizujemo situaciju u Liberiji, nikada nećemo stabilizovati region – upozorila je predsednica ove organizacije Džoala Liju.
Ona je na konferenciji za štampu u Ženevi, posle desetodnevnog obilaska ugroženih regiona u Africi, napomenula da će biti potrebno bar pola godine da se epidemija ebole stavi pod kontrolu.
Svetska zdravstvena organizacija upozorila je da su razmere epidemije ebole veoma potcenjene, ali i da su rizici od širenja epidemije van zapadne Afrike i dalje mali.
Od pojave epidemije u martu ove godine, registrovano je 1.975 potvrđenih slučajeva ebole, a ukupan broj umrlih dostigao je 1.069. Najveći broj žrtava zabeležen je u Gvineji, Sijera Leoneu i Liberiji, dok su u Nigeriji potvrđena četiri smrtna slučaja.
Mali rizik od širenja bolesti
Brojne analize Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da trenutno postoji veoma mali rizik da virus ebole bude prenesen u evropske zemlje, rekao je portparol te organizacije Tarik Jašarević. "Stanovništvu se preporučuje da ne putuje u zaražene zemlje, kao i da prate savete koje daju njihova ministarstva zdravlja", rekao je Jašarević za "Glas Srpske". Po njegovim rečima, trenutno su u "lancu zaraze" četiri pomenute afričke države, dok izvan njih nije zabeležen nijedan slučaj.