Kulturno-umetničko društvo Ostrog iz Linca prepoznatljivo je pre svega po folkloru, a kako bi pomogli mladim igračima organizovali su degustaciju vina iz Srbije i Slovenije. Prihod sa te manifestacije, a ulaz je naplaćivan 30 evra, i te kako će dobro doći članovima folklorne sekcije za jedno od najvažnijih takmičenja, Smotru srpskog folklora koja se održava 26. marta u Švehatu. Prisutnima se prvo obratio Slavoljub Dragojević, predsednik KUD-a Ostrog, koji je uz zahvalnost gostima i proizvođačima vina, naglasio da će prikupljena sredstva biti usmerena najbrojnijoj sekciji ovog društva čije prostorije se nalaze na granici opština Traun i Linc.
– Želimo da pomognemo našim članovima folklora koji će siguran sam, kao i do sada, na najbolji način predstaviti ne samo svoj klub, nego i sami sebe i svoje roditelje. Zahvalni smo svima koji su nam omogućili i pomogli ovu degustaciju koju ćemo, siguran sam, organizovati i ubuduće – istakao je Dragojević.
Koreograf Goran Čiča je govorio o sekciji koju vodi, naglasivši da se radi o veoma talentovanoj i disciplinovanoj deci koja kroz folklor pre svega čuvaju svoje korene.
Sama degustacija vina oduševila je brojne goste. Predstavile su se tri vinarije iz Srbije i jedna iz Slovenije. Posebno za ovu priliku iz Srbije je doputovao bračni par Dragana i Dejan Mikić. Kao što su “Vesti” ranije pisale, Mikići su se posle decenija provedenih na radu u Austriji, u martu prošle godine vratili na dedovinu, u tradicionalno vinsko-vinogradarsko selo Rečka, 12 kilometara jugozapadno od Negotina.
Posebno je bilo zanimljivo izlaganje Đurđe Katić koja je jedna od najboljih poznavalaca vina u Srbiji. Ona je završila Tehnološki fakultet u Novom Sadu, a kada je poželela da nauči nešto više o vinu, upisala je školu somelijerstva u Beogradu i vremenom postala poznata degustatorka i proceniteljka vina. Radi i kao predavačica na obuci za somelijere u školi vina i na kursu za ljubitelje vina.
– Svako vino koje je zdravo, koje nema nikakvu manu, neprijatan miris, dobro je vino. To je prvi uslov. Drugi je cena, odnosno ako vino platite pet evra, očekujete da može da se pije, ali ako izdvojite 15 evra, onda treba da dobijete više. Jednostavno, najbolje je vino ono koje vam ponudi više nego što ste za njega platili – objasnila je Katićeva.
Slovenac Danilo Štajer se nalazi na čelu istoimene porodične vinarije iz mesta Apače. On je naglasio da je tržište postalo vrlo konkurentno i da je teško naći, odnosno oceniti najbolje, odnosno najlošije vino. Posebno se zahvalio ljudima iz kluba Ostrog na organizaciji i dočeku.
Željni viđanja
Ambasador Republike Srbije u Beču Nebojša Rodić rado je viđen gost među našim ljudima u Lincu. Kad god je u mogućnosti odaziva se na pozive naših udruženja, pa je izrazio zadovoljstvo organizacijom degustacija vina u KUD-u Ostrog.
– Ovakvi skupovi jesu zadovoljstvo i socijalno, za dušu, ali i za privredu. Željni smo viđanja sa ljudima posle prilično dugog perioda zatvaranja zbog korone – istakao je Rodić.
Organizovana je i mala nagradna igra, tri učesnika su dobila po flašu vina, a među njima i ambasador Rodić.