EPA/Boris Pejovic

Zapadni Balkan je nedovršen posao u Evropi, dok je Rusija glavna pretnja procesu pomirenja u regionu, tvrdnje su potpredsednika američkog Atlantskog saveta Dejmona Vilsona, iznete u intervjuu podgoričkoj „Pobjedi“, kojim je u najkraćem obrazložio pozicije NATO u odnosu na procese na Balkanu.

Vilson je odnose Srbije i Crne Gore ocenio kao „komplikovane“, uz poruku da Srbija i Crna Gora treba da budu „prirodni partneri i saveznici“, ali u okviru NATO i EU, dok je kao glavni remetilački faktor označio – Moskvu, piše Sputnjik.

„Samo Rusija ima interes da ometa proces pomirenja i saradnje u regionu. Normalizacija uloge Srbije u regionu, uključujući i putem sporazuma sa Kosovom, doprineće uklanjanju barijera i boljim odnosima u regionu“, tvrdi Vilson, uz opasku da odnosi Beograda i Podgorice „zahtevaju dobru volju, uzajamno poštovanje i prihvatanje suvereniteta svake države“.

Za političkog analitičara Boška Vukićevića, Vilsonova izjava o Rusiji kao remetilačkom faktoru u odnosima Srbije i Crne Gore predstavlja klasičnu zamenu teza, pri čemu Vašington u stvari optužuje Rusiju upravo za onu politiku koju SAD kontinuirano sprovode u regionu poslednje tri decenije.

On dodaje da su nažalost politike američke administracije odlučujuće uticale na izdvajanje Crne Gore iz državne zajednice sa Srbijom, kao i na dramatično pogoršanje odnosa dve bratske zemlje, nakon formalnog sticanja crnogorske nezavisnosti.

U tome se naročito ističe potez priznanja Kosova, kada je Podgorica pod američkim pritiskom svesno prigrlila politiku podrivanja suvereniteta Beograda u južnoj srpskoj pokrajini.

Osim priznanja Kosova, koje je uticalo na pogoršanje srpsko-crnogorskih odnosa, maligni uticaj američke administracije se, prema mišljenju Vukićevića, naročito ogleda i u uguravanju Crne Gore u NATO, takođe protivno većinskoj volji građana.

– Takvim činom dodatno su pogoršani odnosi Crne Gore i Srbije, dok su crnogorski građani osramoćeni, jer je njihova zemlja postala prva u modernoj istoriji koja pristupa vojnoj organizaciji koja je prethodno bombardovala njeno stanovništvo – ističe Vukićević.

Analitičar nema dilemu da je bez utemeljenja ocena potpredsednika Atlanskog saveta da je Rusija ta koja ometa proces pomirenja u regionu i da se u stvari radi o klasičnoj podmetačini i zameni teza.

– Neosnovanost takve konstatacije je očigledna, ako uzmemo u obzir da Rusija nikada tokom istorije, za razliku od zapadnih zemalja i SAD, nije bombardovala balkanske zemlje, niti je prema njima imala bilo kakve teritorijalne pretenzije. Naprotiv, Rusija je Srbiju i Crnu Goru vekovima nesebično i bratski pomagala. Zato je, kao veliku silu koja je uvek težila jedinstvu slovenskih naroda na Balkanu, naročito neprimereno Rusiju optuživati za ometanje procesa pomirenja. Tim pre što su upravo zapadne sile presudno uticale na prethodno izbijanje neprijateljstava između članica bivše Jugoslavije početkom devedesetih godina prošlog veka – zaključuje Vukićević.

5 COMMENTS

  1. “Kad pametan zaćuti a budala progovori…” Reče nobelovac ! Samo problem je što ameri ne čitaju knjige pametnih ljudi, pa još Srba…

    • Они уопште не читају.Зато им је речник оногаћен лапрдањем.

  2. Хоћеш рећи-да нема ЕУ и аМерике.Добро лапсус-опроштено.

  3. Rusija jeste imala vjekovnog saveznika Crnu Goru (Srbija u međuvremenu nije postojala) kojega jeste pomagala, ali je Crna Gora tu pomoć plaćala ljudskim životima i više je ona koristila Rusiji, nego obratno. Na žalost Rusija je izdala svog saveznika 1916. i odonda sve čini na uništenju Crne Gore (priśetimo se 2016.).

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here