Mađarski premijer Viktor Orban preti da će vršiti opstrukciju da Ukrajini ne bi bila upućena pomoć u vidu zajma u iznosu od 50 milijardi dolara koju su joj ponudile SAD, EU i lideri G7 dok se ne održe izbori u SAD da bi bivši američki predsednik i republikanski predsednički kandidat Donald Tramp mogao pred novembarske izbore da kaže svojim glasačima, da, ukoliko bude izabran, neće dati nikakvu pomoć Kijevu, objavio je danas “Politiko”.
Orban je rekao da Mađarska neće pristati na promenu pravila koja bi omogućila Vašingtonu da igra glavnu ulogu u zajmu sve dok ne budu održani predsednički izbori u SAD, a o zajmu bi trebalo da se razgovara na samitu EU ove sedmice u Briselu.
EU ubrzano planira da uplati do 35 milijardi evra Ukrajini, što pokriva američki udeo u zajmu, i trebalo bi da to bude finalizovano do kraja oktobra, rekao je neimenovani evropski diplomata za “Politiko”, navodeći da Orban za sada ne popušta pred pritiskom zvaničnika Unije da odobri tu isplatu.
Taj zajam bi u potpunosti trebalo da bude otplaćen korišćenjem profita ostvarenog investiranjem ruske zamrznute imovine širom zapadnih zemalja zbog napada Rusije na Ukrajinu.
Vašington insistira na tome da EU treba da produži rok za obnavljanje sankcija na najmanje 36 meseci, a, prema sadašnjim pravilima, sankcije EU se obnavljaju svakih šest meseci, što povećava verovatnoću da jedna zemlja odmrzne imovinu, što bi primoralo nacionalne vlade da iskoriste novac poreskih obveznika za otplatu zajma, navodi portal.
Svi lideri EU, osim Orbana, zalažu se za produženje perioda važenja sankcija na 36 meseci, kako to traže SAD.
Prema pravilima EU, svih 27 zemalja članica treba da odobre sve izmene pravila o sankcijama.
Ukrajini su hitno potrebna nova finansijska sredstva od zapadnih saveznika da bi održala funkcionisanje države i pripremila se za predstojeću zimu.
Jedan neimenovani diplomata EU rekao je za “Politiko” da će, ukoliko Unije ne produži trajanje važenja sankcija prema Rusiji, to bi moglo da košta države članice, uključujući Mađarsku, više novca jer bi troškovi za evropske zemlje bili veći nego u slučaju da su SAD bile uključene.
“Politiko” ocenjuje da je to za Orbana mala cena jer za njega predstavlja prednost što će kupiti “preko potrebnu dobru volju” svog prijatelja Trampa.
Drugi neimenovani diplomata rekao je da Orbana nije briga da li Evropa mora da plati više, jer, pre svega, želi da pomogne Trampu.
– SAD su signalizirale da razmatraju učešće u zajmu, iako sa znatno nižim iznosom, čak i ako EU ne može da produži period važenja sankcija – rekao je treći diplomata EU.
On je naveo da je jedna od opcija da Vašington uloži pet milijardi dolara, što je otprilike jednako iznosu ruske imovine koja se nalazi na teritoriji SAD.
Zvaničnik je istakao da veruje da SAD ne žele da ne ponude ništa na sastanku ministara finansija G7 u Vašingtonu koji će biti krajem oktobra i na kojem će se verovatno odlučivati u vezi sa zajmom Ukrajini od 50 milijardi dolara.
Možda je još važnije to što je Japan nedavno signalizirao da bi se mogao povući iz zajma ukoliko SAD ne uzmu učešće.
Ukoliko bi Brisel i Vašington zajedno preuzeli zajam od 35 milijardi evra, Tramp bi, ukoliko bi bio izabran za predsednika SAD, godinama bio vezan za servisiranje zajma.
Međutim, ukoliko se zajam odobri bez SAD, Tramp ne bi imao takvu obavezu.
Orbanovo blokiranje zajma je najnoviji primer usklađivanja između Trampa i mađarskog premijera koji su se sastali u julu u Trampovoj rezidenciji Mar-a-Lagu na Floridi.