U pismu upućenom kompanijama navodi se da je namera ovakvog obraćanja da se podrže napori grada da finansijski stabilizuje gradski javni prevoz i tako ga učini boljim i kvalitetnijim.
"U trenutku kada je izabrano novo rukovodstvo Beograda, gradski prevoznik je bio prezadužen, a većina građana nije plaćala karte za prevoz. U takvoj situaciji, sistem javnog gradskog prevoza ne može da opstane bez subvencija grada koje se povećavaju iz meseca u mesec. Povećanje subvencija za prevoz znači manje novca za škole, obdaništa ili uređenje parkova i ulica", dodaje se u saopštenju.
Dodaje se da zbog nasleđenog duga od preko 1,1 milijarde evra, subvencije grada ne mogu da "rastu u nedogled".
"Naručili smo brojanje putnika i saobraćaja, kako bi se napravio optimalan red vožnje. To bi omogućilo znatne uštede. Odlučeno je da od sledeće godine uvedemo novi tarifni sistem. Ove mere su počele da daju rezultate i situacija kod našeg gradskog prevoznika je bolja", stoji u saopštenju.
Ističe se da je ključna mera za oporavak javnog prevoza da građani plaćaju karte za prevoz i navodi da je posle nedavno sprovedene medijske kampanje prihod od prodaje karata porastao za preko 30 odsto.
U nastavku pisma upućenog kompanijama pobrojane su pogodnosti koje preduzeće može da ostvari plaćanjem usluga prevoza za zaposlene preko računa.
"Tako je popust od tri do 15 odsto na neto iznos naknade za prevoz, u zavisnosti od broja zaposlenih za koje se vrši plaćanje prevoza. Tri odsto za 30 do 199 zaposlenih, pet odsto za 200 do 1.000 zaposlenih, 10 za 1.001 do 2.000 zaposlenih i 15 odsto popusta za 2.001 i više zaposlenih", navodi se u pismu gradskog menadžera.
Dodaje se da je moguć i povraćaj PDV-a od 10 odsto – kada se plaćanje prevoza vrši gotovinski, a ako se plaćanje vrši preko računa, kompanija dobija račun za uslugu prevoza na osnovu kojeg iznos PDV-a koristi kao odbitnu stavku, stoji u pismu koje prenosi Informativna služba grada.