50-01
30
Sud je precizirao da neka (manja) kompanija ne mora da plaća kontracepciju za svoje zaposlene “ako se to kosi sa određenim verskim stanovištem vlasnika kompanije”. Mnogi Amerikanci smatraju da ovakva odluka krši ustavna prava ljudi i da ruši jedan od ključnih delova Obamine reforme zdravstvenog osiguranja za sve Amerikance, kojim bi bila pokrivena i kontracepcija. Drugi deo javnosti, onaj konzervativniji, smatra da odluka podržava “osnovnu garanciju iz američkog Ustava – pravo na lično uverenje”. Nakon objave odluke Vrhovnog suda, verski konzervativci održali su molitve podrške.
Tužbu protiv vlade SAD sa zahtevom da bude ukinuto plaćanje kontracepcije pokrenula je kompanija “Hobi-Lobi” i proizvođači nameštaja. Vlasnici kompanija – konzervativne hrišćanske porodice – odbili su da plate za kontraceptivne lekove, mada to nalaže Zakon o reformi zdravstvenog osiguranja.
Najveći broj Amerikanaca zdravstveno osiguranje dobija od svojih poslodavaca, tako da ovakva presuda lični verski izbor vlasnika kompanije stavlja iznad zakonskih prava njegovih zaposlenih.
Kritičari ovakve odluke upozoravaju da neke američke kompanije sada mogu da ponište federalni zakon koji štiti žene, verske manjine i sve one koji nemaju vlast i moć. Srećom, sudije nisu dozvole vlasnicima da donose odluke zasnovane na diskriminaciji na bazi rase, niti da se presuda primenjuje i na druge tipove zdravstvenog osiguranja, poput vakcinacija ili transfuzija krvi, cinično napominju kritičari.
Odluka Vrhovnog suda, izglasana sa 5:4, odnosi se samo na kompanije s malim brojem radnika.
– Ovo je prva odluka Vrhovnog suda SAD kojom je podržana korporacije s religioznim uverenjem, što nije bezazleno u naciji koja podjednako veruje u privatno preduzetništvo i verske slobode – navode američki mediji.