U organizaciji Zadužbine logora Zandbostel ("Stiftung Lager Sandbostel") na dan oslobođenja logora (logor oslobođen 29. aprila 1945) memorijalnu svečanost svake godine priprema jedan od naroda koji je doživeo strahote logora (Francuzi, Englezi, Rusi, Poljaci, Italijani, Jugosloveni, Belgijanci). Ove godine ceo koncept obeležavanja 65 godina od oslobađanja logora pripremili su i izveli Francuzi koji su u svoj rad utkali mnogo ljubavi i umeća.
Vojin Dragišić, konzul Generalnog konzulata u Hamburgu, i potpukovnik Goran Jeremić položili su venac u ime države Srbije.
Na posebnoj parceli u okviru ratnog spomen-groblja 113 kamenih krstova obeležavaju naše stradalnike.
Drugi deo programa odvijao se u rekonstruisanoj logorskoj kuhinji. Prisutne je pozdravio Clement Poppe, predsednik Zadužbine logora Sandbostel.
Prezentaciju pod nazivom "Most preko Oste" (reke u blizini logora) pripremili su i izveli gimnazijalci dve hamburške gimnazije podsećajući na mučenički život zarobljenika, nižući hronološki događaje uz obraćanje na nemačkom, francuskom, engleskom i drugim jezicima koji su se pre 65 godina mogli čuti u logoru.
"Marseljeza"Na kraju su pred logorskom crkvom uz zvuke "Marseljeze", takođe, položeni venci, posle čega su zvona crkve najavila večernju službu. |
Gimnazijalci su među brojnim imenima pomenuli i ime srpskog hirurga Zorana Kamenkovića (rodom iz Botoša kod Zrenjanina) čijom zaslugom su spaseni mnogi životi, naročito veliki broj Rusa, a 10.000 zarobljenika je vraćeno kućama (najviše Francuza i Belgijanaca), jer ih je proglasio iscrpljenim i nesposobnim za rad.
Dirljivo je bilo obraćanje 90-godišnjeg gospodina Maurice Leblana, preživelog francuskog zarobljenika, koji je za ovu priliku prvi put došao na mesto svog najvećeg stradanja.
Skupu su se obratili i francuski vojni ataše, gospodin general-major Pinget, kao i državni sekretar u ministarstvu kulture Niske Saksonije, gospođa dr Ćristine Hanjighorst.